15 Mayıs 2020 15:06

AK Parti Beykoz İlçe kongresi için düğmeye basıldı!

Koronavirüs salgını nedeniyle kongrelerini erteleyen AK Parti normalleşme süreciyle birlikte kongre takvimini başlatma kararı aldı. Peki AK Parti Beykoz ilçe kongresi ne zaman yapılacak?

AK Parti Beykoz İlçe kongresi için düğmeye basıldı!

AK Parti’de kongre takvimi ilk olarak ilçe kongreleriyle başlayacak. Sıkı kurallarla yapılacak olan kongreler, ilk kez salonlarda değil stadyumlarda yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da onayladığı stadyum kongrelerinde sosyal mesafeye uygun düzen alınacak, katılım sınırlı tutulacak.

AK Parti Beykoz kongresi nerede yapılacak?

Beykoz Aktüel Haber’in edindiği bilgilere göre AK Parti Teşkilat Başkanlığı, temmuz ayında başlaması planlanan sosyal mesafeli kongre çalışmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. Cumhurbaşkanı, stadyumlarda yapılacak sosyal mesafeli kongre formülüne onay verdi ve partide ilçe kongrelerinin stadyumlarda yapılması için hazırlık başladı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından kongrenin yer tercihinin Beykoz İlçe Başkanlığı’na bırakılması bekleniliyor. Paşabahçe Stadyumu, Kelle İbrahim Stadyumu masada olacak. Kongrenin ise Kelle İbrahim Stadyumu’nda yapılması tahmin ediliyor.

AK Parti’de kongreler için stadyumların tercih edilmesinin nedeni, sosyal mesafeye uygunluk, kişiler arası daha az temasa imkan sağlanması. Ayrıca kalabalığın kapalı salon yerine açık havada bir araya gelecek olması önemli etken olduğu belirtiliyor.

Stadyumda kongre nasıl olacak?

Stadyum kongrelerinde, divan ve delegeler için saha ortasında kongre düzeni oluşturulacak. Sandalyeler, masalar ve kabinler arasında sosyal mesafe kuralı uygulanacak. Kongrelerden önce stadyumlardaki her nokta dezenfekte edilecek. Delegeler kongreye maske ile katılacak. Katılım sayısı sınırlı tutulacak. Stadyumlara sadece delegeler, güvenlik görevlileri, sağlık personeli ve gazeteciler alınacak. Toplam sayının da ortama 500 kişi ile sınırlı tutulması planlanıyor. Stadyumların kongre süslemesi de sade tutulacak, ilçeyi anlatan görsel unsurlara yer verilecek. Çok sınırlı sayıda kişi mikrofon alarak konuşma yapacak.

Beykoz İlçe Kongresi hangi tarihte yapılacak?

Stadyumu olmayan yerlerde kongreler, aynı kurallarla en uygun geniş açık alanlarda yapılacak. İlçe kongrelerinin temmuz ayından itibaren yeniden başlaması bekleniyor. Yasal gereklilik nedeniyle kongre tarihleri haziran ayı içerisinde duyurulacak. İstanbul’da ilk yapılacak kongrelerden birinin Beykoz İlçe kongresi olacağı bilinirken, Temmuz ayının son haftası ile Ağustos ayının ilk haftası arasında kongrenin yapılması planlanıyor. Delegelerin, kongreye tam katılım sağlaması istenilecek.

AK Parti’de büyük değişiklikler olacak!

AK Parti’de tepeden tırnağa değişim olacak. Bayramdan sonra ki süreçte en geç 3 ay içerisinde kabinenin değişmesi bekleniliyor. Kulislerden edinilen bilgilere göre; yeni Adalet Bakanı mevcut TBMM Başkanı Mustafa Şentop olacak. Boşalan TBMM Başkanlığı’na ise Binali Yıldırım’ın geçeceği ifade ediliyor. Başkan Yardımcısı sayısının artıp artmayacağı tam olarak bilinmiyor. Kulislere göre; Başkan yardımcısı sayısı bir artacak ve icraatçı Bakanlıkların kontrolünü o Başkan Yardımcısı sağlayacak.Beykoz’da değişiklik olacak mı?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan koronavirüs dolayısıyla tüm yurt dışı programlarını ertelemişti. Bu süreçte telekonferansla toplantılar yapan Erdoğan, teşkilatını da yakından takip ederek değişikliklerde bulunmuştu. Beykoz Aktüel Haber’in edindiği bilgilere göre; AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç ‘ın yeniden devam etmesi düşünülüyor. AK Parti Beykoz İlçe Yönetim Kurulu üyelerinin ise tamamına yakınının değişmesi bekleniliyor. İstanbul ilin vereceği kota doğrultusunda eski yöneticilerden 4 ile 6 arasında kişi yeniden ilçe yönetiminde görev alacak. Gençlik Kolları’nda ise yaş haddi dolayısıyla değişiklikler yapılacak.