13 Eylül 2023 13:00

AK Parti Beykoz adaylığına sürpriz isim!

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Beykoz’da aday adayları konuşulmaya devam ediyor.

AK Parti Beykoz adaylığına sürpriz isim!

2024 yerel seçimleri için düğmeye basan AK Parti çalışmalarına devam ediyor. Özellikle İstanbul ve Ankara ilçeleri için doğrudan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun mesai harcadığı bilinirken, ilçelerde güçlü adaylarla seçime gidileceği belirtiliyor.

AK Parti’de değişim ve yenilenme rüzgarı esiyor!

Uzun süredir siyaset yapan ve toplum tepkisini üzerine çeken isimlere bir bir veda eden AK Parti, bu kritik hamlesi sonrası oylarını arttırarak hem Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı hem de Meclis çoğunluğunu sağladı. AK Parti’deki değişim ve yenilenme sürecinin yerel seçimlerde de devam edeceği belirtilirken, yıpranmamış yüzlerin tercih edileceği, yeni isimlere şans verileceği ifade ediliyor.

Kulis: Cumhurbaşkanı ilçelerde doğrudan tanımadığı isimleri Belediye Başkanı yapmıyor

AK Parti kaynaklarına göre Genel Başkan Erdoğan, İstanbul’un 2 ilçe Belediye Başkanı dışındaki tüm Belediye Başkanlarını doğrudan tanıyor. Doğrudan tanımadığı, net bir şekilde güvenmediği isimleri İstanbul gibi kritik bir ilde bu makama getirmediği bilinen Erdoğan, güçlü teşkilatçılığı ile Belediyecilik başarısına imza atıyor.

Erdoğan, İstanbul’u çok önemsiyor!

Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerini çok önemseyen Erdoğan, mevcut Bakanları illerde görevlendirerek 1. sıra Milletvekili Adayı olarak göstermişti. Kabinenin 2 Bakan dışında tamamını yenileyen Erdoğan, İstanbul içinde özel önlemler aldı. İstanbul ilçe Belediye Başkanlıklarında kapsamlı bir yenilenme beklenirken, ilçelerde aday yapılacak güçlü isimlerin İBB seçimlerinin de kaderini etkileyeceği düşünülüyor. Beykoz’da aday yapılacak güçlü bir ismin + 5000 oy alması bile İBB seçimlerine +3000 oy olarak yansıyabilir. 39 ilçeden hesap yapıldığında küsuratların çok önemli olduğuna dikkat çekiyor Ak Parti kaynakları.

Beykoz’da kimler AK Parti adaylığıyla anılıyor?

AK Parti Beykoz’da kimi isimler aday adayı olmayı düşünürken, bazı isimler ise adaylıkla sıkça anılıyor. Eski Bilim Sanayi Bakan Danışmanı ve Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek’e adaylık yakıştırması yapılırken, Rektör Yüksek’in adaylığa sıcak bakıp bakmayacağı merak ediliyor. Beykoz’da adaylıkla anılan isimler: Bayram Çevik, Manolya Demirören, M. Hanefi Dilmaç, Muharrem Ergül, Murat Aydın, Mustafa Gürkan, Sadullah Hasanoğlu

Beykoz için en güçlü aday: Murat Kurum

Şuanda AK Parti İstanbul Milletvekili olan İsmail Erdem, önceki dönemde İl Başkanlığı için kulis yapınca Ataşehir İlçe Başkanı olarak görevlendirilmişti. Yine AK Parti’nin eski Bakanları Düzce ve Denizli olmak üzere farklı bölgelerde Belediye Başkanı yapılmıştı. İBB Başkanlığı ile anılan eski Bakan Murat Kurum’un İBB Başkanı yapılmaması durumunda en güçlü olacağı ilçe Beykoz olarak değerlendiriliyor. Beykoz’da Murat Kurum’un yoğun mesai harcaması, kentsel dönüşüm ve deprem gündeminin olması, Ankara ile bağlarının kuvvetli olması, başarılı bir isim olarak anılması, Ankara ile arada oluşacak kırtasiyecilik sorununu aşacak olması önemli bir not olarak vurgulanıyor. Murat Kurum geçtiğimiz seçimlerde İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı olmuş ve bölgede yoğun mesai harcamıştı.

Dipnot: Murat Kurum Beykoz Belediye Başkan Adayı olacak demiyoruz. Murat Kurum Beykoz Belediye Başkanlığı’nı istiyorda demiyoruz. Mevcut gündemle siyasi analiz yapıldığında Beykoz için en güçlü adayın Murat Kurum olduğunu net bir şekilde ifade ediyoruz.