16 Mart 2017 09:26

AHDE VEFA; ŞEHİT ŞERİFE BACI UNUTULMUYOR…

Kastamonu Gençlik Hareketi tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen ”Şehit Şerife Bacı ve İstiklal Yolu Kahramanlarını Anma Günü” programına ilgi büyüktü. Ahde Vefa, Ecdada Saygı programına Beykoz’da yaşayan bir çok Kastamonulu vatandaş katıldı.

Kastamonu Gençlik Hareketi tarafından başlatılıp geleneksel hale getirilen ve bu yıl 3.sü düzenlenen ”Şehit Şerife Bacı ve İstiklal Yolu Kahramanlarını Anma Günü” büyük bir coşku ile gerçekleşti. Kurtuluş Savaşı’nın unutulmaz kahramanlarından Şehit Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı Şehitleri ve 15 Temmuz Şehitlerinin anıldığı programa Beykoz’da yaşayan bir çok Kastamonulu vatandaş katıldı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın katıldığı ve ev sahipliği yaptığı programa çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasetçiler ve vatandaşlar iştirak etti. 500 kişi kapasiteli Eyüp Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa yaklaşık 1.000 kişi gelince kalabalık salona sığmadı.

İstiklal Marşı ve Dualarla Başladı…

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kastamonulu genç Davut Turabi Karakoç, Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dua yaptı. Yaşlısıyla genciyle ilginin büyük olduğu programda bayanların çok sayıda rağbet göstermesi dikkatlerden kaçmadı. Kastamonu Gençlik Hareketi Başkanı Aziz Çakır, katılımcılara teşekkür ederken duygu yüklü bir konuşma yaptı.  

Aziz Çakır: “Şerife Bacı’nın Torunlarıyız…”

“Bir kıvılcımla yola koyulan Kastamonu Gençlik Hareketi, sizlerin desteği, teveccühü ve dualarıyla bugün bir meşale olarak Kastamonu aşkıyla yanıyor. ”Ecdadın heybet-i marufu cihandır. Fıtrat değişir sanma bu kan yine o kandır” diyen Atalarımızın yolundan gideceğimize söz verip, Şerife Bacı ruhunun İstanbul’da da yaşamasını hedeflemiştik. Şükürler olsun bugün 3. Şerife Bacı etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Katkısı bulunan, dualarında yer aldığımız tüm herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Şerife Bacı’nın torunlarıyız.”

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın:“Kastamonu İnsanı Milletine Saygılıdır”

 “Kurtuluş Savaşı’nda ortaya koyduğu fedakarlıklar ve güzel insanlarıyla Kastamonulular bu memleketin en önemli topluluklarından bir tanesi olmuştur. Kastamonulu insanlarımız devletine, milletine saygılı, gönülden bağlı insanlardır. Gerçekten iyi komşuluk ilişkileri olan insanlardır. Her daim onlardan emin olduk, razı olduk.Biz onlara Şerife Bacımızın ismini yaşatacağımızın sözünü vermiştik, çok şükür gerçekleştirdik.”  sözleri ile konuklara seslendi. Başkan Remzi Aydın’a Şerife Bacı ismini yaşatan hizmetlerinden dolayı plaket takdim edildi.

Şerife Bacı Gözleri Yaşarttı!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Milli Mücadele ve Milli Mücadelede Kastamonu’nun rolü, Şehit Şerife Bacı ve Şehit Şerife Bacı için yapılan çalışmaları anlatan video esnasında konukların gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Kastamonu Gençlik Hareketi girişimleri ve çalışmaları ile üç yıl gibi bir sürede İstanbul ve Kastamonu’nun değişik yerlerinde yapılan 10’a yakın tesis ve parkta Şehit Şerife Bacı isminin yaşatılmaya başlatıldığı anlatıldı.

Beykoz Belediyesi’ne Teşekkür Edildi…

Beykoz Belediyesi Şehit Şerife Bacı Hizmet Binası dolayısıyla Beykoz Belediyesi Başkanı Yücel Çelikbilek’e, Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’na, Meclis Üyesi Yılmaz Işık’a ve tüm emeği geçenlere yönelik bir teşekkür videosu yayınlandı.

Kastamonu Gençlik Hareketi’nin Beykozlu yöneticisi Mustafa Sait Ak, Beykozlu Kastamonuluların yine kendisine yakışanı yaparak ecdadına sahip çıktığını belirtti.

Mustafa Sait Ak: “Beykoz’dan Gazilerimizin Anneleri ile Şerife Bacılarımızla Geldik…”

“Beykozlu Kastamonulu hemşerilerimiz ve 15 Temmuz darbe girişiminde Gazi olmuş 30’a yakın Gazi hemşerimizle Şehitler Koşusu’na katılmıştık. Bugün ise Beykozlu Gazilerimizin Kahraman Anneleri başta olmak üzere çoğunluğu bayan yaklaşık 50 kişi ile Beykoz’dan iştirak ediyoruz. Burada bulunmamızın asli vazifesi geçmişimizi vefa, saygıyla yad ederken bugünün kahramanlarını da saygıyla anmaktır. Bizler ecdadımızın emanetine sahip çıkan her türlü samimi çalışmanın içerisinde yer almaya çalıştığımız gibi başarılı ve yardıma muhtaç öğrencilerimizin, Şerife Bacıların ferasetine sahip bir şekilde vatanına, milletine hizmet etmesi için çalışıyoruz.”

Kastamonu’nun Yetişen Kahramanlarına Alkış Tufanı!!!

Öğretmen Berna Akyol öncülüğünde sahneye çıkan 9 kişilik oldukça genç Kahramanlar, Orhan Şaik Gökyay’ın ”Bu Vatan kimin?” şiirini okudu. Tüm salon genç kahramanları ayakta alkışlarken, plaket ve hediye takdimi yapıldı. 

Sahneye çıkan Tarihçi İlyas Kara, Kastamonu tarihini anlattı. Anlatıma başlamadan önce; ”Kastamonu tarihini anlatmak için ne bir saat yeter ne bir gün ne de bir ay” diyen Kara, dikkatle dinlendi.

Kastamonu Türküleri Kulakların Pasını Sildi…

Mete Tafracı ve ekibi öncülüğünde sahneye çıkan 3 kişilik grup Kastamonu türkülerini söyledi. Sosyal Medya üzerinden birçok kanalda canlı yayın yapılırken, Kastamonulular bir kez daha gençleriyle gurur duydular.