26 Mart 2017 16:43

3 MİLYON MÜLTECİ SINIRA DAYANDI

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak 3 milyon kişilik yeni bir göç dalgasının Türkiye’ye doğru hareketlenme içinde olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak şunları söyledi: ‘İran’da aldığımız bilgilere göre, yaklaşık 3 milyon mülteci var. İzinsiz mülteci var ve bunlar Türkiye’ye doğru hareketlenme içerisinde. İran’daki 3 milyon mülteci Türkiye’ye gelmeye çalışıyor. Daha çok Afgan maalesef. Yani İran’ın daha doğusundan. Sadece 2016 yılında Iğdır ve Ağrı illerimizden izinsiz geçiş yapmak isteyen tam 30 bin mülteci girdi” ifadelerini kullanan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “İran’da aldığımız bilgilere göre, yaklaşık 3 milyon mülteci var. İzinsiz mülteci var ve bunlar Türkiye’ye doğru hareketlenme içerisinde. İran’daki 3 milyon mülteci Türkiye’ye gelmeye çalışıyor. Daha çok Afgan maalesef. Yani İran’ın daha doğusundan. Sadece 2016 yılında Iğdır ve Ağrı illerimizden izinsiz geçiş yapmak isteyen tam 30 bin mülteci girdi. Türkiye sınırlarından girdi ve işlem yapıldı onlar hakkında” dedi. 

YENİMAHALLE’DE 5.000 AFGAN VAR 

Beykoz’un Yenimahalle Mahalessinde 5.000 tane Afgan vatandaşı yaşamakta. Oluşan mağduriyetten ötürü Yenimahalle Muhtarı Nevzat Cebeci, Afganların kayıtdışı olması dolayısıyla gelen hizmet bize yetersiz kalmaktadır. Otobüs talep ediyoruz çünkü yetersiz kalıyor talebine Başkan Çelikbilek, ”O Afganlar sizin misafirinizdir. Onlara iyi bakacaksınız” yanıtını vermişti. 

 

Etiketler: