27 Mart 2020 18:24

Beykoz’da yaşlılara vefa eli değdi!

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla kurulan Vefa İletişim Merkezi Beykoz’da faaliyetlerine başladı. İstanbul’un bütün ilçelerinde olduğu gibi Beykoz’da hemen çalışmalarına başlayan Vefa İletişim Merkezi Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi ve Beykoz Kızılay eliyle kimsesi olmayan yaşlılara destek verecek.

Beykoz’da yaşlılara vefa eli değdi!

Koronavirüs (COVİD-19) nedeniyle sokağa çıkması istenmeyen yaşlılar arasından tek başında yaşayanlara Vefa İletişim Merkezi her türlü destekte bulunacak. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Vefa İletişim Merkezi ile yardıma muhtaç olan vatandaşların temel ihtiyaçlarının giderileceğini bildirmiş, İstanbul’un 39 ilçesinde oluşturulan Vefa İletişim Merkezlerine başvuru numaralarında belirlendiğini açıklamıştı. Bu kapsamda Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi ve Beykoz Kızılay’ı bünyesinde hizmet vermeye başlayan Beykoz Vefa İletişim Merkezi’nin iletişim numaraları da belirlendi.

Beykoz Belediyesi bünyesindeki Çağrı Merkezinin iletişim Numarası 444 666 1 olarak açıklanırken, yine Beykoz Belediyesi bünyesindeki Whatsapp iletişim hattına da 0533 813 10 10 ulaşılabilecek. Beykoz Kaymakamlığı ise Vefa İletişim Hattı olarak da, 0216 413 18 75 Whatsapp üzerinden 0530 343 26 14 numaralı hatla iletişim kuracak. Vefa Koordinasyon Merkezi nedir? İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı genelgesine ek yapıldı.

Genelgede, yasak kapsamında olup evden çıkması gereken vatandaşlarla ilgili de önlem alındı. Buna göre, yasak kapsamında olan vatandaşlardan, yasakların yürürlüğe girdiği sırada ikameti dışında bir yerde bulunanlar başta olmak üzere seyahat etmesi, evden çıkması zorunlu olanlar, 155, 156, 112 acil arama hatları üzerinden taleplerini iletebilecek. Bu talepler valilik veya kaymakamlıklarda oluşturulan “Vefa İletişim Merkezleri”nce takip edilecek. Uygun görülenler için tarih, zaman, güzergah ve seyahat edenlerin açık kimlikleri belirtilerek düzenlenecek “seyahat belgeleri”, talep sahiplerine kolluk birimleri tarafından teslim edilecek. Kimsesi bulunmayan vatandaşların temel ihtiyaçları Genelgeye göre, kimsesi bulunmayan vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması süreci, vali veya kaymakamların başkanlığında oluşturulan “Vefa Koordinasyon Grubu” tarafından yönetilecek.

Bu grubun kararı, görevlendirmesi, koordinasyonu olmadan hiçbir kurum, kuruluş, STK tarafından yardım faaliyeti gerçekleştirilmeyecek. Valilik ve kaymakamlıklar tarafından bu kapsamda görevlendirilecek tüm kamu, sivil tüm görevlilere “görev belgesi-yaka kartı” düzenlenecek, bu görevlilerin isimleri görev alanları ilgili mahalle muhtarlarıyla paylaşılacak. Ayrıca sokağa çıkması kısıtlanan, yasaklanan tek başına yaşayan veya herhangi bir yakını olmayan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların zorunlu, temel ihtiyaçlarının karşılanması sürecinde “Açık Kapılar Vefa İletişim Merkezi” görevlendirilebilecek.