2 Ocak 2017 16:52

2017 YILININ İLK MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Beykoz Belediye Meclisinde, 2017 yılının ilk toplantısı yapıldı. Belediye Başkanı Yücel Celikbilek öncülüğünde toplanan meclise, Meclis Üyeleri eksiksiz katılırken terör ortak bir dille lanetlendi.

Beykoz Belediye Meclisi 2017 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Chp İlçe Başkanı Mahir Tastan’ın tribünden takip ettiği görüşmelere yoklama alınalarak başlandı. Başkan Çelikbilek ”2017 yılının insanların üzülmediği, ülke bütünlüğünün daha da pekiştiği bir yıl olmasını diliyorum. Eski defterleri kapatıp bir ve beraber olmak gerek. Memleketin bizlere ihtiyacı var. Gencecik insanlarımızı katlettiler. Acımız büyük. Terörü lanetliyorum” ifadelerini kullandı.

DENETİM KOMİSYONU DEĞİŞTİ

Denetim Komisyonuna üye seçimi yapıldı. AK Parti Nevzat Oral ve Erdal Yıldız’ı komisyonda gösterirken CHP Cavit Gül’ü gösterdi. Kağıdın üzerine isim yazılarak yapılan seçimin ardından Nevzat Oral ve Engin Yıldız’a 29 oy, Cavit Gül’e 28 oy, 1 oyda Gülay Demirel’e çıktı. Gülay Demirel’e oy çıkması meclisi şaşırtıp güldürürken Başkan Celikbilek “İçinizde gıcıklık olsun diye Gülay Demirel’e oy atanlar olabilir” dedi. Gülay Demirel’e oy attığını Ak Partili Meclis Üyesi Emine Ünlü itiraf etti.

Meclisten geçen teklifler

1)Denetim Komisyonunda Çalıştırılacak Uzman Kişi hakkındaki Yazı İşleri Müdürlüğü’nün Teklifi
2)Sokak isimlendirilmesi iptali hakkındaki Emlak Ve İstimlak Müdürlüğü’nün teklifi

Gündemde Olmayan Müdürlük Teklifi

1)Emniyet hizmetlerinde kullanılmak üzere araç tahsisi hakkındaki Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün teklifi

Tekliflerin kabul edilmesinden sonra ülke gündemine değinen Başkan Çelikbilek, Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrası gerçekleştirilen hain saldırının sonrasında taraftarların ”Bizim aramız bozuk, kanımız değil” sözlerine atıf yaparak; ”Bunu unutmayın. Biz bu milletin evlatlarıyız. Benim gözümde Beşiktaş taraftarları kahramandır” sözlerini söyledi. Başkanın bu sözlerinin ardından Beşiktaşlı olduğu bilinen Yılmaz Özdemir gülümserken Chp’li Meclis Üyeleri Aydın Düzgün’ün de fanarik Beşiktaşlı olduğunu söylediler. Bunun ardından Başkan Çelikbilek şunları söyledi.

”Aydın Düzgün’ün en büyük kaybı geçen hafta yapılan toplantıya katılmamasıydı. Arkadaşlar ne hikmetse kendilerini farklı görüyorlar herhalde. Biraz daha üstte mi görüyorlar, ne yapıyorlarsa. Kimsenin mazaretini kabul etmiyorum. Kendini farklı gören Beykoz’dan taşınsın.
CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün: Abant konusunda hakkaten çok samimi söylüyorum, yorgun hissediyordum kendimi. Yatayım, dinleyeyim dedim. Onunda açıklamasını yapamıyorum. Kendimi başka ayrıcalıkta hissetmiyorum. Sakin hiçbir arkadaşımın böyle düşünmesini istemem. O konuyu da maalesef açıklayamıyorum.

Söz isteyen Ak Parti Meclis Üyesi Tuncer Dede şunları söyledi: Sarıkamış Şehitlerini Anma Töreni için söz almış bulunuyorum. Sarıkamış 1914 yılında hiç silah atılmadan yaklaşık 60.000 şehit verdiğimiz topraklardır. Birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın olduğu ortadayken buradan Sarıkamış’a, 1400 km öteye insanlarımızın kaynaşması ve bir araya gelip Anma törenlerinde o havayı tenefüs etmeleri çok önemliydi. Bundan dolayı ben Sayın Başkanım ve ekibine çok teşekkürediyorum.

TERÖR ORTAK DİLLE LANETLENDİ

Söz hakkı isteyen Ak Parti Meclis Üyesi Sinan Çıtlak yılbaşı gecesi gerçekleştirilen terör saldırısını lanetledi ve şu sözleri ekledi: Terör dünyada heryeri tehdit ediyor. Tüm dünya ülkeleri teröre karşı birlikte mücadele etmelidir. Terör eylemlerini siyasi fırsatçılığa çevirerek ‘senin teröristin’, ‘benim teröristim’ ayrımını yapmakta hainliktir. Reina saldırısı sonrası İslamcıların Laikleri yok etme planı olarak pazarlayan, tahrik eden, sokak eylemleri için harekete geçen Vatan ve Millet düşmanlarını kınıyorum. Başaramayacaklar, başaramayacaklar, bölemeyecekler.

Söz hakkı isteyen CHP Meclis Üyesi Okan Uzun yılbaşı gecesi gerçekleştirilen terör saldırısını lanetledi ve şu sözleri ekledi: Birleştirici ve ötekileştirmeyen davranış içinde bulunulmamalıdır. Camilerde verilen hutbelerde dikkat edilmelidir. Yaşanan olaylar sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklama, geç kalmış bir açıklamadır. Türkiye Cumhuriyeti laik bir ülkedir. İnancı ne olursa olsun, dili, rengi ne olursa olsun insanlar insandır.
Başkan Çelikbilek: O olayı kaşımaya çalışıyorlar. Ya hocanın görevi nedir? Sizi iyiye davettir. Hoca ne demiş, şu nahoş olayları yapmayın demiş. Eğlenen insanlara saldırın mı demiş? Yapmayın ya. Buradan dini anlatan insanlara haksızlık yapmak ne sana ne bana yakışmaz. Mehmet Görmez son yıllarda gördüğümüz en entellektüel, bilgili bir insan. Dünyada itibarı olan insan. Diyanet İşleri Başkanı camiye yapılan saldırıyla oraya yapılan saldırı eş değerdir dedi. Daha ne diyecek kardeşim.

Okan Uzun: İsraftan bahsetmesini biliyor ama 1 trilyonluk araca biniyor.
Başkan Çelikbilek: Kimse kusura bakmasın. Beykoz Belediye Başkanı 800 milyarlık araca binecek ama Türkiye’nin Diyanet İşleri Başkanı binmeyecek. Affedersiniz Şişli Belediye Başkanı 1 milyonluk araca binecek, Kartal, Adalar, Bağcılar, Kadıköy, Ataşehir binecek ama Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Diyanet İşleri Başkanı binmeyecek. Yok öyle birşey. Arabayı sizin yüzünüze geri iade etmiş. Biz ısrar etmişiz. Üstelik ben bu arabaya binmeyi içime sindirmiyorum. Hoşumada da gitmiyor.

Süleyman Kılıç: Tasarruf ederek arabayı satın Başkanım.

Aydın Düzgün: Akademide stad var başkanım. 5 tane kulubümüz var o bölgede Yenimahalle’den Kanlıca’ya kadar, hepsi kıvranıyorlar stad stad stad. Bütün top size geldi. Sn. Kaşıtoğlu’da tabi bunu karşılamanın yollarını aradı. Size bu Rektör burayı vermiyorsa, kazın, stadı kesin, dozerleri koyun, birşeyler yapın. Bir yaptırım yapın Başkanım. Son olarak yürütmenin başı olarak görevlendirmeyi siz yapacaksınız buna bir itirazım yok. Müdürlerimizden bir tanesinin geçen görevinden alındığını duydum. Kamuoyu vicdanı için neden görevden alındığıyla ilgili bir açıklama bekliyoruz Başkanım. Teşekkür ediyorum.

Başkan Çelikbilek: Müdür arkadaşlarımın hepsinden memnunum. Görevden aldıklarımdan da memnunum. O benim tasarrufumdur.Niçin görevden aldığımı söyleme gibi bir sorumluluğum yok. Ben arkadaşlarımdan memnunum. Ben burada halk beni indirse inmeyecek miyim?

Chp’li Üyeler: Siz halk mısınız?

Başkan Çelikbilek: Olsun bende halkın seçtiği bir Başkanım. Görevleri zaman zaman değiştirmekte fayda var. Farklı insanların yetişmesi lazım. Yönetim zenginliği olsun. Başkanda gider. Başkan Yardımcısı da gider. Anadoluhisarı konusuna gelince. Ben Hisar için çok çabalıyorum. Bütün Spor Kulüplerine aynısını söylüyorum ben. Böyle bir Başkan bulmuşlar, bu başkanın uzun süreli olması için 2050’ye kadar durması için dua etsinler.

Aydın Düzgün: Siz 1 buçuk sene sonra burada olacak mısınız?

Başkan Çelikbilek: 1 buçuk sene daha buradasın Aydın. (Kahkahalar) Vay be anladı.

Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu: Yaklaşık 3 ay önce Başkanımız Amatör Spor Kulüplerini davet etti. Belediyede bir toplantı yaptık. Orada stad gündeme geldi. Anadoluhisarı, Yenimahalle, Kavacık, Rüzgarlıbahçe, Kanlıca Spor Kulüplerinin idmanlarını yapamadıkları konusu orada konuşuldu. Belediye Başkanımızdan Kulüplerimiz destek istediler. Başkanımızda bu konuyla ilgilenin diye biza talimat verdi. Bizde yetkililerle, dekanla; yanımızda BİSK Başkanı Asım Özdemir’le toplantılar yaptık. Toplantı neticesinde Belediyemiz fedakarlık yaparak Spor Kulüpleri orayı kullansın diye sözleşme yapmalarını istedi Dekanlıktan. Onlarda sözleşmeyi hazırladılar.. Bizde maddi sorumluluğu yerine getireceğimizi söyleyerek sözleşme imzalandı. Anlaşılmaz bir tutumla son dakikada son saniyede işe yaramaz hale getirildi. 50-60 yıldır sporcu yetiştiren spor merkezinin, kapılarını Amatör Kulüplere kapıtması gerçekten çok çok üzücü olaydır. Belediyemiz gerekli hassasiyetleri göstermiştir. Bende buradan Beykozluları duyarlı olmaya davet ediyorum. Beykoz sınırları içerisinde Spor Akademisinin sporculara kapıları kapaması üzücü bir olaydır.

Yılmaz Işık: Şikayet etmek güzel hoş da. Bunu idare eden birinin yapması çok hoş olmuyor. Akademide Dekanlık izin vermiyorsa, elinizde Küçüksu Çayırı’nda bize ait yer var. Orayı otopark yapana kadar otoparkın olduğu kesim hızlı bir şekilde düzenlenip Amatör Spor Kulüpleri orada antrenman yapabilir. Beykoz Belediyesi’ne ait arazi varken, kalkıp Dekanı şikayet etmenin bir anlamı yok.

Başkan Çelikbilek: Orası bize ait değil. Orayı biz Büyükşehire devrettik. Çünkü Çayırın yapılması lazım.
Yılmaz Işık: Beykoz Belediyesi’ne ait yerimiz yok mu?
Başkan Çelikbilek: Hiç yok.

Ümraniyespor Kulubü’nün başarılı olması örnek verilirken Başkan Çelikbilek şu sözlerle konuya noktayı koydu.
”Biz Spor Kulüplerine bir takim seçin ona destek verelim ve çıkartalım fikrini sunduk. Kabul etmediler. BİSK Başkanı Asım Özdemir gitti kulüpler kurdurdu. İncirköy’e ben tesis nasıl yapayım?” diyerek yakındı.

Meclis bir sonra ki toplantı da toplanılmak üzere son buldu.