fon-word.com
HABER AKIŞI

Yüzyıllardır Akan Su Sarayı: Onçeşmeler

 Tarih: 25-12-2019 14:02:00  -   Güncelleme: 25-12-2019 14:06:29
İstanbul'un değil dünyanın nadide mimari eserlerinden biri olan ve 5 asrı aşkın süredir akmaya devam eden Beykoz'daki Su Sarayı Onçeşmeler...

İstanbul'un değil dünyanın nadide mimari eserlerinden biri olan ve 5 asrı aşkın süredir akmaya devam eden Beykoz'daki Su Sarayı.

İstanbul'da barajların tehlike sinyali verdiği günlerde Habertürk Editörü Mehmet Şimşek'in Güzergâh'ı, sadece İstanbul'un değil dünyanın nadide mimari eserlerinden biri olan ve 5 asrı aşkın süredir akmaya devam eden Beykoz'daki Su Sarayı oldu.

İSKİ tarafından 13 Aralık 2019 tarihli son paylaşım İstanbul’a verilen günlük su miktarının 2 milyon 762 bin 974 metreküp olduğunu ortaya koydu. İstanbul’un içme ve kullanma ihtiyacının sağlandığı barajların toplam depolama kapasitesi 868 bin 683 milyon metreküp. Yüzde 35,14’lük bir doluluk oranı bir diğer ifadeyle İstanbul’un barajlarında 305 milyon metreküp su bulunduğu anlamına geliyor. Elbette ki, İstanbul su tüketimi yalnızca barajlardan karşılamıyor. Melen ve Yeşilçay regülatörleri de su kaynakları arasında… Bu tablo bize kış mevsiminin kurak geçmesi durumunda İstanbul’un olası bir su sorunuyla karşılaşacağını gösteriyor.

BEYKOZ’DA BİR SU SARAYI

Geçmiş zamanlarda İstanbul yeraltı kaynaklarıyla adeta bir ‘sular şehri’ydi.... Ben de bu hafta Güzergâh’ın rotasını sanat tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice’nin ‘Dünyanın sayılı mimari eserlerinden biri’ olarak tanımladığı Beykoz’daki İshak Ağa Çeşmesi’ne çevirdim. Halk arasında söylenegelen ismiyle On Çeşmeler’e…

Beykozluların ‘bir kez suyunu içen buradan ayrılamaz’ dediği Onçeşmeler ilçe merkezinin tam göbeğinde yer alıyor. Ancak çeşmeye gelmeden önce şu notu düşmek isterim. 500 sene önce 100 bini bulmayan İstanbul nüfusu bugün tam 15 milyonu aştı yani geçen yıllar içinde 150 kat arttı. Hal böyleyken elbette dünyanın kalbi İstanbul’a bu çeşmeler belki bugün derman olmaz ama geçmişte dolup taşardı.

Şimdi haberimize bakalım...

SEMT KÜLTÜRÜNÜ YAŞATAN BELDE

Şansımıza güneşli bir İstanbul gününde bu anıtsal çeşmenin yanına gittik. Etraf cıvıl cıvıl. Boğazdan yeni tutulmuş balıklar balıkçı tezgâhında müşterilerin iştahını kabartıyor.  Beykoz’un adeta biblo gibi olan tarihi mescidinin minaresinden yükselen ezan sesleriyle mütedeyyin insanlar adımlarını sıklaştırıyor.  Esnaf birbiriyle şakalaşıyor, hemen ötede bulunan bir GSM şirketine gelen müşteri beklentisinin karşılanmadığı gerekçesiyle bağırıp çağırıyor. Semt şairi Genco yanımıza usul adımlarla yaklaşarak "Çeşmeyi çekip de ne yapacaksınız, asıl kedileri çekin" diye bize takılıyor. Ayakkabı boyacısının gözü cilaladığı kunduralarda kulağı ise benim kameraya anlattıklarımda... Beykoz bu haliyle İstanbul’da kaybolmaya yüz tutmuş tam bir semt kültürünü yaşatan nadir beldelerden biri. HAZİREDEN ANITSAL ÇEŞMEYE

Osmanlı seyyah, şair ve tarihçisi Eremya Çelebi Kömürcüyan, büyük olasılıklı  bu çeşmenin yerine işaret ederek iskelenin yanında yerden fışkıran su ile Rumca kitâbeli eski bir su haznesi gördüğünü kaydediyor. Yapının hazineden çeşmeye dönmesi için Kanuni Sultan Süleyman dönemini beklemesi gerekecektir.  Kaynaklar Kanuni Sultan Süleyman ve II. Selim’in has odabaşlarından Behruz Ağa’nın yaptırdığı küçük çeşmenin üzerinin kubbeyle örtüldüğünü yazıyor. Tarihçi İbrahim Hakkı Konyalı, Mimar Sinan’a daha önce cami, mektep, çarşı ve çeşme gibi eserler inşa ettiren Behruz Ağa’nın Beykoz’daki çeşmeyi de ona yaptırmış olabileceğini iddia etse de Sinan’la ilgili yazılan tezkireler bu çeşmenin isminin geçmiyor olması bu bilgiye karşı mesafeli durmamız gerektiğini söylüyor. 

HALK SUSUZLUKTAN ŞİKAYET EDİNCE…

Onçeşmeler’in tarih sahnesine çıkması için 18. Yılı beklemesi gerekecektir.  Dönemin padişahı I. Mahmud, Beykoz’un kuzey batı yönünde bulunan Tokat Kasrı’nı yeniletirken halkın susuzluktan şikayet etmesi üzerine çeşmenin onarımı için Sadrazam Seyyid Hasan Paşa’yı görevlendirir. Ne var ki, bundan kısa bir süre sonra Hasan Paşa görevden azledilerek sürgüne gönderilmiştir. Hâl böyle olunca bu görev Gümrük Emini İshak Ağa’ya verilir. İşte ünlü çeşme asıl hüviyetine bu tarihte kavuşacaktır. Çeşmenin onarımı 1746 tarihinde bitirilir, yeni çehresine kavuşur. Günümüzde mevcut olan kitâbede ise İshak Ağa’nın adı yaşatılmaktadır. Celî sülüs hatla tek satır halinde yazılan kitâbenin hattatı ise bilinmiyor. 

EĞİTİMDEN ÜRETİME KATKI SUNDU

Çeşmenin mimarisinde döneminde ruhuna uygun olarak barok özellikler görülüyor. Çeşme 3 sıra halinde 8 mermer sütunla, sivri kemerlerin taşıdığı geniş saçaklı bir çatı altında bulunuyor. Eni 6, boyu 8 metre olan yapının yüksekliği 4 metre. Çeşmenin ön kısmı yol seviyesinden aşağıda olduğu için mermer zemine yine mermer basamaklarla inilebiliyor. Behruz Ağa  zamanında yapılan çeşme üst kısmında Ahmed Ağa tarafından yaptırılan iki odalı ahşap mektebiyle eğitime katkı sunmuş. 
Çeşmenin iki işlevinin daha olduğunu öğrenince Belçikalı sürrealist ressam René Magritte'in "Bu bir pipo değildir" sözünü hatırlıyoruz.

Şöyle ki: 

YANGINLARDAN FABRİKALARA

Etrafta yangın olduğu zaman çeşmenin ortasından geçen tahliye kanalı kapatılıyor ve böylece kendiliğinden bir su havuzu oluşuyor. İtfaiye ekibi de kolaylıklar buradaki suyu hortumla çekerek yangın mahalline gidiyor. İkinci duyduğumuz nokta ise daha da ilginç. Türkiye sanayileşmenin önde gelen kuruluşlarından TEKEL İspirto ve İçki Fabrikası ile Beykoz Deri Kundura Fabrikası bir dönem su ihtiyacını buradan karşılamıştı.  Çeşmeden akan sular tahliye kanalıyla yolun karşısında bulunan su iskelesine aktarılıyordu. Buradaki pompalama istasyonu marifeti ile teknelere aktarılarak fabrikalara ulaştırıldı.  Ayrıca köyden ürünlerini pazarda satmak için getiren kadınlar taşıdıkları sütün kesilmemesi için Onçeşmeler’in buz gibi suyuna güğümlerini bırakıyorlardı. Aynı şekilde denizciler Karadeniz'e açılmadan buraya uğruyor ve su stoklarını çeşmeden karşılıyordu. Bunaltıcı yaz sıcaklarında çeşmenin çevresine masalar atılıyor, kahveler yudumlanırken nargileler fokurdatılıyordu. 

AYVERDİ YENİDEN HAYAT VERDİ

İshak Ağa Çeşmesi’nin başta tavanı olmak üzere, saçak altı ve kemerleri kalem işleriyle süslendi.  Bej renkte bir zemin üzerine yeşil ve kırmızının hâkim olduğu bitkisel kompozisyonlar yapıldı ve panolar kırmızı renkte dar bordürlerle sınırlandırıldı.  Klasik üslupta yapılmış orijinal süslemeler zamanla tahrip oldu. Mimar Ekrem Hakkı Ayverdi gözetiminde o zamanki ismi Sular İdaresi’nin olan İSKİ’nin yaptırdığı sonraki tamiratta  bugün görülen süslemeler ortaya çıkarılarak restorasyonları gerçekleştirildi.

ŞİKAYETTEN HALK İSYANINA

Yazının başında Beykozluların susuzluk şikayetiyle çeşmenin ortaya çıkarıldığını yazmıştım. On çeşmelerin kaderinde halkın belirleyici olduğunu söylemek mümkün. İşte size çarpıcı bir örnek. 
1950’li yıllarda su şebekesi kurularak evlere su verilmesi gündeme gelir.  Fısıltı gazetesi 9 sütuna manşette gecikmez: Güya güzelim Onçeşmeler yıkılacak ve buradaki su evlere tahsis edilecektir.  Dönemin Sular İdaresi Beykoz’a etüd yapmak için mühendis, teknisyen ve işçilerden oluşan bir grup gönderir. Olayın Beykoz’da duyulmasıyla bir hareketlilik başlar. Başta esnaf olmak üzere halk Beykoz meydanına koşar ve görevlilerin üzerine yürür.  Bereket versin ki, Beykoz’un işbilir muhtarı Nihat devreye girer ve  dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’a giderek iş tatlıya bağlanır. 

YAKIN ZAMANDA KURUMUŞTU

Onçeşmeler yakın zamanlarda yapılan bir altyapı çalışmasıyla büyük bir riskle karşı karşıya kaldı.  Çeşmeye su veren yeraltı kaynağı kazılar sebebiyle yörüngesini değiştirince çeşmeye su gelmemeye başladı. Bu durum uzun bir süre aldı.. Çeşmeye duyarlı olan semt halkı duruma tepki gösterdi. Yetkili kurumların çalışmasıyla çeşme eski günlerine kavuştu ve su akmaya başladı. Geçmişte ab-ı hayat kaynaklarında biri olan Onçeşmeler, günümüzde de ziyaretçilerini serinletmeye devam ediyor…

ADINA ŞİİR BİLE YAZILMIŞTI

İshak Ağa Çeşmesi ile ilgili en meşhur şiir ünlü şair Faruk Nafiz Çamlıbel'e aittir.

Faruk Nafiz Onçeşmeler'i şöyle anlatır;

İshak Ağa Çeşmesi

Nasıl her gün yayarsa davarını bir çoban,
Sürükler düşüncemi sükundan tevekküle
Sekiz mermer direğe dayanmış bir şadırvan,
Bilek kalınlığında su akıtan on lüle...
Uzanır ezan vakti musluğa doğru yüzler,
içinde bir mum yanan kağıt fenerden sarı;
Ve her gelen sükuta ayrı bir sükut ekler,
Ve çağlar her tarafta Akif'in mısraları...
Bu yerde meyvalaşır uzletin baygın tadı,
Ve bir tas şarap olur bir yudum su bu yerde.
Kurnada ak köpükler bir güvercin kanadı,
Kumrunun dem çekişi, dönen sesler kemerde...
Gönlüm yaşar içinde sonu yok bir masalın,
Derim, mutlak bir pınar perisidir gördüğüm:
Çıplak ayaklarında tahtadan birer nalın,
Kollarında boyundan daha yüksek bir güğüm...
On lüleden fışkırıp mermeri oyan sular,
Asırlarca Kerem'in Aslı'yle dertleşmesi.
Mermer bir kalp önünde su kesilmis duygular.
Bir gönül destanıdır İshak Ağa Çesmesi!...
 

Çavuşbaşı minibüsleri Beykoz plaj Burunbahçe yüzme Çubuklu sahil yolu Küçüksu Plajı Sevda tepesi kandilli rasathane Beykoz yıkım beykoz final okulları kavacık güllüoğlu beykoz emlak beykoz askerlik şubesi Beykoz dizi çekimleri Beykoz ramazan Beykoz sokak iftarı Onçeşmeler Beykoz Sarıyer Börekçisi Beykoz öngörünüm Beykoz halk meclisleri Beykoz deplasman Beykoz Feriköy Cengiz Aygün Cengiz Aygün Kastamonu Murat Aydın Beykoz Beykoz kiralık ev  Beykoz boğulma Riva dev dalgalar Riva boğulma Boğazda boğulma Beykoz yerel seçim Beykoz 2019 seçim sonuçları Beykoz 2014 seçim sonuçları Beykoz 2002 seçim sonuçları Beykoz 2007 seçim sonuçları Beykoz referandum seçim sonuçları Mecidiye Kasrı Mecidiye Kasrı'na Nasıl Gidilir? Beykoz

 

  DİĞER BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
  BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
Artık Beykoz'da ekmek 1.75 TL! Artık Beykoz'da ekmek 1.75 TL! Beykoz'da 1.50 TL olan ekmek fiyatı, alınan kararla 29 Şubat 2020 tarihi itibar..
Başkan Murat Aydın, Rahmetli Erbakan'ı andı! Başkan Murat Aydın, Rahmetli Erbakan'ı andı! Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Eski Başbakanlardan Merhum Prof. Dr. Necmet..
Feruz Kutsal'ın anne acısı! Feruz Kutsal'ın anne acısı! Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Feruz Kutsal'ın annesi vefat etti.
Ali Ağaoğlu'na Hisar'da Otel izni çıkmadı! Ali Ağaoğlu'na Hisar'da Otel izni çıkmadı! Tarihiyle, doğasıyla, güzelliğiyle büyüleyen Anadoluhisarı'nda; ranta izin veril..
  GÜNCEL HABERLERİ
Ekrem İmamoğlu, Beykoz'u ziyaret etti! Ekrem İmamoğlu, Beykoz'u ziyaret etti! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, beraberindeki heyetle birli..
Yücel Başkanın sağlık durumu iyiye gidiyor Yücel Başkanın sağlık durumu iyiye gidiyor Beykoz'un eski Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yoğun bakım servisinde tedavi a..
Diğer ilçelerden Beykoz'a hayvanlar bırakılıyor! Diğer ilçelerden Beykoz'a hayvanlar bırakılıyor! Beykoz'un ormanlık alanları çok olduğu için İstanbul'un birçok bölgesinden bu al..
Beykoz Türk Kızılayı deprem bölgesine 3 yardım tırı gönderiyor! Beykoz Türk Kızılayı deprem bölgesine 3 yardım tırı gönderiyor! Türk Kızılay Beykoz Şubesi Başkanı Saadettin Çay, Beykoz kamoyunu bilgilendirme ..
  SİYASET HABERLERİ
İYİ Parti gençliğinden basın açıklaması İYİ Parti gençliğinden basın açıklaması İYİ Parti Beykoz İlçe Gençlik Kolları, Beykozspor’u destekleyen ifadelerin yer a..
İBB Sosyal Tesislerine de zam geldi! İBB Sosyal Tesislerine de zam geldi! İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beykoz’da bulunan Büyükşehire ait sosyal tesisle..
AK Parti Beykoz'a bir ödül daha! AK Parti Beykoz'a bir ödül daha! AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı bir kez daha Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı..
Efsane Başkan geri döndü! CHP Eylem dedi! Efsane Başkan geri döndü! CHP Eylem dedi! CHP Beykoz'da Kadın Kolları Başkanlığına efsane Başkan Eylem Sabırhoşgör seçildi..
  SPOR HABERLERİ
Süper Amatör Klasman Fikstürü belli oldu! Süper Amatör Klasman Fikstürü belli oldu! Süper Amatör Lig Klasman Fikstürü belli oldu.
TED Koleji İstanbul, grubu zirvede tamamladı! TED Koleji İstanbul, grubu zirvede tamamladı! İstanbul Süper Amatör Lig 4.grup 22.ve son hafta mücadelesinde TED İstanbul Kole..
Anadoluhisarı nazara geldi! Anadoluhisarı nazara geldi! İstanbul 2.Amatör Lig 16.grup 4.hafta mücadelesinde 9 puanla liderlik koltuğunda..
Göllü Köyü, gol oldu yağdı! 6-0 Göllü Köyü, gol oldu yağdı! 6-0 İstanbul 2.Amatör Lig 14.grup 4.hafta mücadelesinde Beykoz Göllü Köyü Spor Kulüb..
  TOPLUM HABERLERİ
MOBESE A.Ş üretiyor, İstanbul kazanıyor! MOBESE A.Ş üretiyor, İstanbul kazanıyor! İstanbul Polis Hizmetlerini Geliştirme ve Destekleme Derneği bünyesinde ki Mobes..
Buharlı ve Kazanlı Ütü Modeller Buharlı ve Kazanlı Ütü Modeller Bir evde bulunması gereken küçük ev aletleri başında ütü gelmektedir.
11 MİLYON AĞAÇ 11 MİLYON AĞAÇ Ağaç Dikme Seferberliği başlatıldı.
Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Beykoz’un meşhur lezzetlerinden Tarihi Kanlıca Yoğurdu, "4. Beykoz Kanlıca Yoğur..
  ULUSAL HABERLERİ
Beykozlu İşadamı Mustafa Turnacı uyarıyor! Beykozlu İşadamı Mustafa Turnacı uyarıyor! BDDK cep telefonu ve tablet alımı kredilerinde vadenin altıdan üç aya indirilmes..
Erdoğan ve Merkel Beykoz'da görüşecek! Erdoğan ve Merkel Beykoz'da görüşecek! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel 24 Ocak Cu..
İstanbul'da otobüsler ne zaman ücretsiz? İstanbul'da otobüsler ne zaman ücretsiz? İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 12 Aralık’taki toplantısında 2020 yılında ..
Erdoğan ve Çelikbilek Birlikte Ödül Verdi! Erdoğan ve Çelikbilek Birlikte Ödül Verdi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen, Başkanlığı..

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyor musunuz?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Başakşehir FK 25 15 3 7 49 24 52 +25
2 Trabzonspor 24 14 3 7 55 26 49 +29
3 Galatasaray 24 14 4 6 42 18 48 +24
4 Sivasspor 24 14 4 6 45 26 48 +19
5 Beşiktaş 25 13 8 4 40 32 43 +8
6 Fenerbahçe 25 11 7 7 46 33 40 +13
7 Alanyaspor 24 11 7 6 42 24 39 +18
8 Göztepe 24 9 8 7 29 28 34 +1
9 Gaziantep FK 25 8 9 8 36 40 32 -4
10 Denizlispor 25 7 11 7 25 34 28 -9
11 Gençlerbirliği 24 7 11 6 32 42 27 -10
12 Antalyaspor 24 6 10 8 27 42 26 -15
13 Yeni Malatyaspor 24 6 11 7 36 35 25 +1
14 Çaykur Rizespor 23 7 13 3 24 39 24 -15
15 Konyaspor 25 4 10 11 20 33 23 -13
16 Kasımpaşa 24 5 14 5 31 49 20 -18
17 MKE Ankaragücü 25 4 13 8 21 44 20 -23
18 Kayserispor 24 4 13 7 25 56 19 -31
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 26 14 4 8 35 21 50 +14
2 BB Erzurumspor 26 13 6 7 29 19 46 +10
3 Adana Demirspor 26 11 6 9 49 31 42 +18
4 Bursaspor 26 13 7 6 39 33 42 +6
5 Altay 26 10 7 9 32 27 39 +5
6 Fatih Karagümrük 26 10 7 9 35 31 39 +4
7 Akhisarspor 25 10 7 8 30 27 38 +3
8 Ümraniyespor 25 10 9 6 36 35 36 +1
9 Keçiörengücü 26 8 8 10 20 20 34 0
10 Balıkesirspor 26 8 8 10 28 29 34 -1
11 Giresunspor 25 9 9 7 28 32 34 -4
12 Menemenspor 26 9 11 6 29 35 33 -6
13 İstanbulspor 25 7 7 11 36 30 32 +6
14 Altınordu 25 6 10 9 28 36 27 -8
15 Osmanlıspor FK 25 6 12 7 28 37 22 -9
16 Boluspor 26 3 11 12 21 34 21 -13
17 Adanaspor 26 3 13 10 24 39 19 -15
18 Eskişehirspor 26 7 15 4 30 41 16 -11
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 27 22 1 4 62 10 70 +52
2 Manisa FK 27 18 3 6 77 30 60 +47
3 Sancaktepe FK 27 16 7 4 50 21 52 +29
4 Hekimoğlu Trabzon 25 15 7 3 42 32 48 +10
5 İnegölspor 26 13 9 4 41 30 43 +11
6 Afjet Afyonspor 26 12 10 4 42 27 40 +15
7 Tarsus İdman Yurdu 26 13 12 1 41 35 40 +6
8 Pendikspor 26 10 10 6 36 36 36 0
9 Sarıyer 26 10 10 6 33 33 36 0
10 Zonguldak Kömürspor 26 9 9 8 34 35 35 -1
11 Çorum FK 26 11 13 2 36 39 35 -3
12 Hacettepe Spor 27 11 14 2 37 47 35 -10
13 1922 Konyaspor 26 8 13 5 36 44 29 -8
14 Kırklarelispor 25 7 10 8 21 36 29 -15
15 Amed Sportif 26 7 12 7 26 41 28 -15
16 Başkent Akademi FK 26 7 15 4 32 41 25 -9
17 Gümüşhanespor 25 7 15 3 29 51 24 -22
18 Şanlıurfaspor 27 0 26 1 8 95 14 -87
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 25 15 4 6 47 23 51 +24
2 24Erzincanspor 26 13 4 9 42 21 48 +21
3 68 Aksaray Belediyespor 26 13 5 8 39 23 47 +16
4 Artvin Hopaspor 25 11 3 11 36 16 44 +20
5 1928 Bucaspor 26 12 7 7 42 33 43 +9
6 Düzcespor 26 11 6 9 28 18 42 +10
7 Karaköprü Belediyespor 26 10 5 11 25 19 41 +6
8 Çatalcaspor 27 9 5 13 38 27 40 +11
9 Silivrispor 26 7 6 13 33 28 34 +5
10 Çankaya FK 26 9 10 7 31 33 34 -2
11 Sultanbeyli Bld. 25 8 8 9 30 25 33 +5
12 52 Orduspor FK 25 6 5 14 17 16 32 +1
13 Şile Yıldızspor 27 6 10 11 23 28 29 -5
14 Erzin Spor Kulübü 26 6 10 10 27 32 28 -5
15 Kızılcabölükspor 25 5 8 12 34 35 27 -1
16 Yomraspor 25 6 10 9 24 30 27 -6
17 Tokatspor 26 1 21 4 14 62 7 -48
18 Manisaspor 26 1 22 3 16 77 0 -61
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/03/2020 Kasımpaşa vs Kayserispor
 08/03/2020 Çaykur Rizespor vs Alanyaspor
 08/03/2020 Sivasspor vs Galatasaray
 09/03/2020 Gençlerbirliği vs Antalyaspor
 11/03/2020 Yeni Malatyaspor vs Trabzonspor
 13/03/2020 Kasımpaşa vs Göztepe
 13/03/2020 MKE Ankaragücü vs Çaykur Rizespor
 14/03/2020 Denizlispor vs Gençlerbirliği
 14/03/2020 Alanyaspor vs Gaziantep FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/03/2020 Akhisarspor vs Osmanlıspor FK
 08/03/2020 Altınordu vs Ümraniyespor
 10/03/2020 Boluspor vs Adanaspor
 10/03/2020 Altay vs Hatayspor
 10/03/2020 BB Erzurumspor vs Fatih Karagümrük
 10/03/2020 Balıkesirspor vs Bursaspor
 11/03/2020 Ümraniyespor vs Menemenspor
 11/03/2020 Giresunspor vs Keçiörengücü
 11/03/2020 Adana Demirspor vs Akhisarspor
 11/03/2020 İstanbulspor - Altınordu Altınordu ligde deplasmandaki son 12 maçında hiç kazanamadı  İstanbulspor yenilmez
 12/03/2020 Osmanlıspor FK - Eskişehirspor Eskişehirspor ligdeki son 5 maçını kaybetti  Osmanlıspor FK kazanır
 14/03/2020 Fatih Karagümrük - Altay Altay ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kazanamadı  Fatih Karagümrük yenilmez
 14/03/2020 Fatih Karagümrük - Altay Fatih Karagümrük ligdeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Fatih Karagümrük yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/03/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Uşak Spor
 08/03/2020 Eyüpspor vs Sivas Belediyespor
 08/03/2020 Kırşehir Belediyespor vs Bodrumspor
 08/03/2020 Van Spor vs Etimesgut Belediyespor
 08/03/2020 Bandırmaspor vs Kardemir Karabükspor
 08/03/2020 Kastamonuspor vs Ankara Demirspor
 08/03/2020 Sakaryaspor vs Niğde Anadolu FK
 08/03/2020 Tuzlaspor vs Kahramanmaraşspor
 14/03/2020 Ankara Demirspor vs Bayburt Özel İdare Spor
 14/03/2020 Ankara Demirspor - Bayburt Özel İdare Spor Ankara Demirspor ligde evindeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Ankara Demirspor yenilmez
 14/03/2020 Etimesgut Belediyespor - Eyüpspor Etimesgut Belediyespor ligdeki son 6 maçını kaybetti  Eyüpspor kazanır
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/03/2020 24Erzincanspor vs Manisaspor
 08/03/2020 Karaköprü Belediyespor vs Sultanbeyli Bld.
 08/03/2020 Çankaya FK vs Kızılcabölükspor
 08/03/2020 Düzcespor vs 68 Aksaray Belediyespor
 08/03/2020 Erzin Spor vs Yomraspor
 08/03/2020 Serik Belediyespor vs 52 Orduspor FK
 08/03/2020 Silivrispor vs Tokatspor
 08/03/2020 1928 Bucaspor vs Artvin Hopaspor
 11/03/2020 Kızılcabölükspor vs 52 Orduspor FK
Yukarı