HABER AKIŞI

Yıkımlar Sonrası Beykoz'da Adaletsizlik Sesleri

 Tarih: 20-09-2019 19:49:00  -   Güncelleme: 27-09-2019 14:53:53
“Ormanların Korunması” ve “Kaçak Yapının Önlenmesi” gerekçesi ile İstanbul Valiliği’nin yaptırdığı yıkımlardan sonra Beykoz’da gündem değişti. Beykozlular tarafından “Zengin ve siyasi nüfuzu sağlam olanlara imtiyaz sağlandığı ancak gariban olanların ise ezildiği” düşüncesi yoğun bir şekilde dile getirilmeye başlandı…

“Ormanların Korunması” ve “Kaçak Yapının Önlenmesi” gerekçesi ile İstanbul Valiliği’nin yaptırdığı yıkımlardan sonra Beykoz’da gündem değişti. Beykozlular tarafından “Zengin ve siyasi nüfuzu sağlam olanlara imtiyaz sağlandığı ancak gariban olanların ise ezildiği” düşüncesi yoğun bir şekilde dile getirilmeye başlandı…

Yıkım Bölgede İnfial Yarattı!

Beykozlu vatandaşlar adaletsizliği yüksek seslerle dile getirmeye başladı. Beykoz’daki yıkım gerginliklere ve tepkilere neden olmuştu. Yenimahalle’de gerçekleşen yıkımda bayılanlara ve fenalık geçirenlere ambulanslar yetişmezken yıkım, bölge insanında ciddi bir infial yarattı.

İstanbul Valiliği’nin açıklamasında, “Ormanların Korunması” ve “Kaçak Yapının Önlenmesi” vurgusu yapıldı. “Ormanların Korunması” ve “Kaçak" vurgusunun yapılması Beykoz’da tepkiye sebep oldu.

Beykozlu vatandaşlar tarafından birçok farklı platformlarda;

“bazı nüfuzlu ailelerin sitelerine, ormana dikilen kaçak gökdelenlerine dokunulamadığını, hatta dokunmak bir yana bizzat destek verildiğini”,

“adına özel orman diyerek bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından binlerce ağacın kesilerek yerine yüzlerce villa imarı verildiğini”,

“seçim zamanı oy için gelen bazı siyasi parti temsilcileri ile yetki ve güç sahibi idarecilere ulaşılamadığını,”

“imar barış sürecinde yapılan bu kaçak yapıların birçoğuna niye adres, elektrik, su, doğalgaz verildiğini, niye 1,5-2 yıl boyunca hiçbir işlem yapılmadığını, ilgili kurumların göz yumarak suç işlediğini”,

“Vatandaşların imar başvurusunda parasının alındığını ve seçimlerin bitmesini bekledikten sonra evlerin yıkıldığını”,

“Kaçak yapılar yapılırken niye müsaade edilip göz yumulduğunu ve kış günü gelirken insanların evlerinin yıkıldığını”,

ve bunun gibi kızgınlık ve adaletsizliği ifade eden yüzlerce ağır itham ve eleştirilerin dile getirildiği görüldü.

Bölge Halkı Evi Yıkılan Komşuları İçin Yardım Kampanyası Düzenliyor!

Çok ciddi travma yaratan yıkımlar sonrası, çocuklarını okula gönderemeyen ve eşyaları sokaklarda olan vatandaşların yaralarını komşuları sarmak için kolları sıvadı. Yenimahalle Muhtarı Nevzat Cebeci’nin ihtiyaç sahibi olan travma yaşayan evi yıkılan ailelere yardım etmek, onları kış günü soğukta bırakmamak ve çocukların eğitiminin devamının sağlanması maddi ve manevi yardım kampanyası başlattığı öğrenildi. Vatandaşlar ise yetkililere ulaşamamaktan ve kış günü yaklaşırken insanların evinin yıkılarak sokağa atılmasından şikayetçi ve tepkili.

Yıkımlar Yapılırken Valilik; “Ormanlar Hepimizin” Dedi!

İstanbul Valiliği’nin “Ormanlar Hepimizin” temalı açıklaması üzerine gözler bir kez daha Beykoz’daki ormanlara çevrildi. Gözler bir kez daha 2018 yılı Aralık ayında ülke gündemine oturan Beykoz ormanlarına çevrildi.

Beykoz'da Çevre Şehircilik Bakanlığı Tarafından Villa Projesine Açılan "ÖZEL ORMANAlanı

Çevre Şehircilik Bakanlığı ise Beykoz Ormanlarında 553 Villa Projesine Onay Verdi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2018 yılında Beykoz'da toplam 2 milyon 470 bin 186 metrekarelik özel orman alanına 553 adet villa yapılmasını öngören projenin imar planlarını onaylamıştı. İstanbul Beykoz'da toplam 2 milyon 470 bin 186 metrekarelik özel orman alanına Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan alınan ön izinler doğrultusunda yapılacak 553 adet villa yapılacak. Projede 2 milyon 470 bin 186 metrekare üzerinde 364 bin 715 metrekare kapalı inşaat yapılacak. Projede 553 adet villa; “bodrum+kat+ zemin kat+ 1 kat” olarak planlandı. Proje kapsamında 214 bin 606 metrekare yol ve 2 milyon 62 bin 176 metrekare yeşil alan ayrıldı.

Proje Kapsamında 5 Bin Ağacı Kesileceği Tahmin Ediliyor!

Proje hayata geçirilirse sahil çamı, meşe, gürgen, kestane, yalancı akasya gibi türlerin bulunduğu en az 5 bin ağacın kesileceği ve yerlerine villalar ve bağlantı yolları yapılacağı belirtiliyor. Villa komplekslerinin minimum 5 Milyon Dolardan satışa çıkmasının planlandığı ve özellikle Körfez Ülkelerinden Arap sermayeli yatırımcıların şimdiden projeden alım yapmak için beklediği belirtiliyor.

Beykozlular Soruyor: “Garibanın Evini Yıkarken Değerli Olan Orman, Nüfuz Gücü Olana İmar Verilirken mi Değersiz Oluyor!”

Devlet ve Millet menfaati ve kamu yararı taşıyan her konu ve olayda elini taşın altına sokmaktan çekinmeyen Beykoz Aktüel Gazetesi, her zaman olduğu gibi kamuoyu vicdanının sesi olmaya devam edecek…

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
  BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
Beykoz Sempozyumu Hazırlıkları Başladı  Beykoz Sempozyumu Hazırlıkları Başladı Binlerce yıllık tarihinde medeniyetlere kucak açan Beykoz, kültürden ekonomiye, ..
Beykoz'da Orman Yangını Beykoz'da Orman Yangını Beykoz'da üç farklı noktada çıkan orman yangını söndürüldü. İstanbul Emniyet Müd..
Beykoz ‘Birlikte Yürüdü' Beykoz ‘Birlikte Yürüdü' Avrupa Hareketlilik Haftası'nın son gününde Beykoz sahili trafiğe kapatıldı. ..
Yıkımlar Sonrası Beykoz'da Adaletsizlik Sesleri Yıkımlar Sonrası Beykoz'da Adaletsizlik Sesleri “Ormanların Korunması” ve “Kaçak Yapının Önlenmesi” gerekçesi ile İstanbul Vali..
  GÜNCEL HABERLERİ
Buzdolabı Satın Alırken Bunları Aklınızdan Çıkarmayın! Buzdolabı Satın Alırken Bunları Aklınızdan Çıkarmayın! Evinize yeni beyaz eşyalar satın almak, oldukça keyifli olmasına rağmen dikkat e..
MOBİSAD Başkanı Turnacı: ''Sektörde Daralma Var'' MOBİSAD Başkanı Turnacı: ''Sektörde Daralma Var'' MOBİSAD bölgesel toplantılarının üçüncüsü, Trabzon’da gerçekleştirildi. Toplantı..
İstanbul'da Şiddetli Yağmur İstanbul'da Şiddetli Yağmur Marmara Bölgesi'nde etkili olan ve İstanbul'da da beklenen sağanak yağış etkili ..
İstanbul Depreminden En Fazla Etkilenecek İlçeler İstanbul Depreminden En Fazla Etkilenecek İlçeler İstanbul’da gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından gözler bir kez daha..
  SİYASET HABERLERİ
AK Parti Beykoz'da İhraç Süreci Başlıyor mu? AK Parti Beykoz'da İhraç Süreci Başlıyor mu? AK Parti Eski Başbakan ve Eski Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve 3 diğer ismi, ke..
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Kim Olacak? AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Kim Olacak? Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonbahar olarak ..
AK Parti Beykoz'da Değişim Olacak mı? AK Parti Beykoz'da Değişim Olacak mı? Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonbahar olarak ..
Sandıklarda İmamoğlu Rüzgarı Sandıklarda İmamoğlu Rüzgarı Yüksek Seçim Kurulu tarafından 31 Mart Mahalli Seçimlerinde usulsüzlük ve kanuns..
  SPOR HABERLERİ
Beykoz Belediyespor Süper Lige Göztepe Galibiyeti ile Başladı Beykoz Belediyespor Süper Lige Göztepe Galibiyeti ile Başladı THF Erkekler Hentbol Süper Liginde 2019-20 Sezonunun 1.Hafta karşılaşmasında İzm..
Süper Kupa Hentbolda Beykoz Beşiktaş İle Karşılaştı Süper Kupa Hentbolda Beykoz Beşiktaş İle Karşılaştı Hentbol Erkekler Süper Kupa mücadelesinde geçen sezonun Süper Lig ve Türkiye Kup..
Hisarlı Atletler Beykoz'u Gururlandırdı! Hisarlı Atletler Beykoz'u Gururlandırdı! Ülkemizde ve yurt dışında düzenlenen koşu ve maratonlara katılan Anadoluhisarı İ..
Spor Camiasının Yüz Akı; Anadoluhisarı! Spor Camiasının Yüz Akı; Anadoluhisarı! Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü Yönetim Kurulu, yaklaşan olağan seçimli ge..
  TOPLUM HABERLERİ
Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Beykoz’un meşhur lezzetlerinden Tarihi Kanlıca Yoğurdu, "4. Beykoz Kanlıca Yoğur..
Ahmet Erkurtoğlu ile Samimi Söyleşi Ahmet Erkurtoğlu ile Samimi Söyleşi Samimiyeti ve güleryüzlülüğü ile birçok Beykozlunun gönlüne girmeyi başarmış ve ..
Hacı Hayriye Annemiz Dualarla Anılıyor Hacı Hayriye Annemiz Dualarla Anılıyor Kastamonu’da doğup büyümüş merhume Hacı Hayriye Anne çok küçük yaşlarda aldığı e..
Bu Görüntü Bizim Ayıbımız! Bu Görüntü Bizim Ayıbımız! Beykoz’un sahillerinde ki, mesire alanlarında ki ve parklarında ki kirliliğe Bel..
  EMLAK HABERLERİ
Antalya’da kiralık daire fiyatları ne kadar? Antalya’da kiralık daire fiyatları ne kadar? Antalya’da ev kiralamadan önce bilinmesi gerekenler… Antalya’da kiralık daire ..

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyor musunuz?


HABER ARŞİVİ
Yukarı