HABER AKIŞI

Tersine Beyin Göçünün Merkezi Beykoz...

 Tarih: 22-07-2019 13:48:00  -   Güncelleme: 25-07-2019 13:51:10
Hürriyet Gazetesinde 21 Temmuz 2019' da yayınlanan yazısında gazeteci ekonomist yazar Vahap Munyar Beykoz'un tersine beyin göçünün cazibe merkezi olacağını yazdı.

Hürriyet Gazetesinde yayınlanan yazısında gazeteci ekonomist yazar Vahap Munyar Beykoz'un tersine beyin göçünün cazibe merkezi olacağını yazdı.

"Beykoz, tersine beyin göçünün cazibe merkezi oluyor

Serdar Uysal’ın eğitim yolculuğu Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Chicago Üniversitesi, Massachusetts Institute of Technology (MIT-Boston) derken en son yine Boston’da Harvard Üniversitesi’ndeki ihtisasla sürerken Türkiye’nin ekonomideki parlak dönemi dikkatini çekti.

Dönemin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün tersine beyin göçü konusunda mesajlar verdiği günlerdi. Serdar Uysal, Harvard Üniversitesi’ndeki küçük bir grup arkadaşıyla sohbet ederken kararını verdi:

- Türkiye’ye dönüp araştırmalarımızı ülkemizde yapma zamanı geldi.

Döndüğünde hangi üniversitede hedeflediği çalışmaları yapabileceğini düşünürken, yine Harvard’daki arkadaşlarıyla buluşup plan yaptı:

- Tersine beyin göçü ile ilgili bir proje hazırlayalım.

 Hazırlanan proje Nihat Ergün’e sunuldu. Ergün, Uysal’a projeyi dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a da anlatma fırsatı yarattı. Erdoğan, rotayı çizdi:

- Hayal ettiğiniz araştırma kampüsü Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde kurulabilir.

Erdoğan, Bezmialem Vakıf Üniversitesi (BVU) Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Akça’ya hedefi verdi:

- Yurtdışındaki akademisyenlerimizin dönüp araştırmalarını yürütebilecekleri bir merkez kurmanızda fayda var.

BVU’nun Beykoz’daki Yaşam Bilimleri ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nün kuruluş adımları böyle atıldı. Serdar Uysal, Ağustos 2014’te Türkiye’ye döndü. Kampüs olarak tarihi Beykoz Kışlası seçildi. Enstitü Müdürlüğüne mikrobiyoloji uzmanı Prof. Mehmet Ziya Doymaz getirildi.

Akça, bir süre önce davet etti:

Beykoz’daki Yaşam Bilimleri ve Biyoteknoloji Enstitümüzü, oradaki araştırma ekibini, laboratuvarlar ve araştırma merkezimizi görmeniz lazım.

Kampüste Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Rümeyza Kazancıoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. İbrahim Tuncay, Yaşambilimleri ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Doymaz, Enstitü Müdür Yardımcısı Dr. Serdar Uysal, Dr. Ahmed Aly, Dr. Metin Refiki, uzman araştırmacı Osman Akçakır, üniversite Genel Sekreteri Zeynep Gökçen’le buluştuk.

Prof. Doymaz, enstitünün 45 milyon liralık yatırımla kurulduğunu belirtti:

- Yatırımın 10 milyon lirasını o dönem Kalkınma Bakanlığı karşıladı. 35 milyon lirasını da üniversitemiz harcadı.

Laboratuvarları gezerken şu bilgiyi paylaştı:

- Her öğretim üyemize cihazlarına 1 milyon liralık yatırım yapılmış bir laboratuvar ayırdık.

Enstitünün tersine beyin göçü hedefine işaret etti:

Dünyanın dört bir yanında araştırmalarına devam eden Türk bilim insanlarının ülkemize dönmesine vesile olmayı amaçlıyoruz.

İddialarını ortaya koydu:

- Ülkemizin biyolojik araştırmalar alanında en önemli merkezlerinden biri haline gelmeyi hedefliyoruz.

Enstitüye dünyadan öğretim üyesi, araştırmacı çekmek için The Nature dergisine ilan verdiklerini belirtti:

- 30-40 civarında başvuru oluyor. Aralarından 10 kişiyi mülakata alıyoruz.  Mülakatı geçene iş teklifi yapıyoruz.

Yardımcısı Uysal araya girdi:

- Doktorasını yurtdışında yapmamış hiç öğretim üyesi almıyoruz buraya.

Beykoz Yaşambilimleri ve Biyoteknoloji Enstitüsü laboratuvarları cihaz altyapısı açısından dünyaca ünlü birçok üniversiteden geri kalmıyor.

Öğretim üyeleri ve araştırma ekibinin iddiası, enstitünün zamanla araştırmalarıyla öne çıkacağını gösteriyor..."

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
  BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
Anadolufeneri Halkı Tedirgin! Anadolufeneri Halkı Tedirgin! Anadolu Kavağı'nda ormanlık alan 100 metre içinde 30 metre aralıklarla yakılmış...
Beykoz'da Sünnet Şöleni Beykoz'da Sünnet Şöleni Beykoz Belediyesi’nin yaz boyunca modern şartlarda sünnet ettirdiği 500 çocuk Hz..
  GÜNCEL HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Beykoz'dan Cumhurbaşkanı Beykoz'dan "Vira Bismillah" dedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Su Ürünleri Av Sezonu açıldı. ..
Deprem Uyarısı: Deprem Uyarısı: "Kabuk Çatırdamaya Başladı" 17 Ağustos 1999 depremi Türkiye tarihinde derin yaralar bırakmıştı. Deprem gerçe..
SIMSICAK YAZ AKŞAMLARINI HATIRLATAN TASARIMLAR SIMSICAK YAZ AKŞAMLARINI HATIRLATAN TASARIMLAR Vakko kadını, İlkbahar/Yaz sezonunda renklerin orkestra şefliğini yapıyor. Renk ..
İmar Barışı Süresi 6 Ay Uzatıldı İmar Barışı Süresi 6 Ay Uzatıldı Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, 31 Aralık 2017’den önce yapılmış ruhsatsız v..
  SİYASET HABERLERİ
AK Parti Beykoz'da İhraç Süreci Başlıyor mu? AK Parti Beykoz'da İhraç Süreci Başlıyor mu? AK Parti Eski Başbakan ve Eski Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve 3 diğer ismi, ke..
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Kim Olacak? AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Kim Olacak? Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonbahar olarak ..
AK Parti Beykoz'da Değişim Olacak mı? AK Parti Beykoz'da Değişim Olacak mı? Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonbahar olarak ..
Sandıklarda İmamoğlu Rüzgarı Sandıklarda İmamoğlu Rüzgarı Yüksek Seçim Kurulu tarafından 31 Mart Mahalli Seçimlerinde usulsüzlük ve kanuns..
  SPOR HABERLERİ
Hisarlı Atletler Beykoz'u Gururlandırdı! Hisarlı Atletler Beykoz'u Gururlandırdı! Ülkemizde ve yurt dışında düzenlenen koşu ve maratonlara katılan Anadoluhisarı İ..
Spor Camiasının Yüz Akı; Anadoluhisarı! Spor Camiasının Yüz Akı; Anadoluhisarı! Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü Yönetim Kurulu, yaklaşan olağan seçimli ge..
Beykoz Belediyespor'da Yarı Final Öncesi Dev Maç! Beykoz Belediyespor'da Yarı Final Öncesi Dev Maç! Hentbol Erkekler Türkiye Kupası yarı final ilk maçında Beykoz Belediyespor, Beşi..
Beykoz 1908 Türkiye Şampiyonası'nda! Beykoz 1908 Türkiye Şampiyonası'nda! Temsilcimiz Beykoz 1908, ilçemizi Türkiye şampiyonasında temsil edecek.
  TOPLUM HABERLERİ
Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Beykoz’un meşhur lezzetlerinden Tarihi Kanlıca Yoğurdu, "4. Beykoz Kanlıca Yoğur..
Ahmet Erkurtoğlu ile Samimi Söyleşi Ahmet Erkurtoğlu ile Samimi Söyleşi Samimiyeti ve güleryüzlülüğü ile birçok Beykozlunun gönlüne girmeyi başarmış ve ..
Hacı Hayriye Annemiz Dualarla Anılıyor Hacı Hayriye Annemiz Dualarla Anılıyor Kastamonu’da doğup büyümüş merhume Hacı Hayriye Anne çok küçük yaşlarda aldığı e..
Bu Görüntü Bizim Ayıbımız! Bu Görüntü Bizim Ayıbımız! Beykoz’un sahillerinde ki, mesire alanlarında ki ve parklarında ki kirliliğe Bel..
  EMLAK HABERLERİ
Antalya’da kiralık daire fiyatları ne kadar? Antalya’da kiralık daire fiyatları ne kadar? Antalya’da ev kiralamadan önce bilinmesi gerekenler… Antalya’da kiralık daire ..

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyor musunuz?


HABER ARŞİVİ
Yukarı