HABER AKIŞI

Beykoz Sempozyumu Hazırlıkları Başladı

 Tarih: 02-10-2019 20:33:53
Binlerce yıllık tarihinde medeniyetlere kucak açan Beykoz, kültürden ekonomiye, eğitimden spor ve imara ilçe tarihinde ilk defa düzenlenecek “Beykoz Sempozyumu 2019”a ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Binlerce yıllık tarihinde medeniyetlere kucak açan Beykoz, kültürden ekonomiye, eğitimden spor ve imara ilçe tarihinde ilk defa düzenlenecek “Beykoz Sempozyumu 2019”a ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Beykoz Belediyesi tarafından 6-7-8 Aralık tarihlerinde düzenlenecek “Beykoz Sempozyumu 2019” ilçe tarihine ışık tutmayı, Boğaziçi’ndeki konumundan beslendiği sanayileşme ve gelişim sürecini, göç, nüfus ve imar hareketlerini bilimsel bir temelle gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Traklar’dan Osmanlı’ya uzanan tarihinin yanı sıra ilçenin hali hazır ekonomik ve demografik yapısı, eğitim ve spora tarihi, günümüzde bir eğitimi merkezi olma niteliğini kazanması, ekolojik imkanları, mesirleri, manevi mekanları, edebiyattaki yeri gibi konular da çalışmada ayrıntılı şekilde masaya yatırılacak.

Sempozyuma çok sayıda ve farklı disiplinden bilim insanı ve Beykoz üzerine çalışmış, eser vermiş isimlerin yanında bizzat Beykoz’da yaşamış ve ilçenin yakın dönem toplumsal hafızasının aydınlatılmasına katkıda bulunmuş isimler katılacak.

 

 

Beykoz Sempozyumu Bilim Kurulu Toplantısı

Bilim Kurulu Toplandı

Beykoz Sempozyumu Bilim Kurulu, Beykoz Belediye Başkanı ve Sempozyum Başkanı Murat Aydın’ın ev sahipliğinde toplanarak ilçenin tarihine, bugününe ve vizyonuna katkı sunacak çalışmanın yol haritasını belirledi.

Hidiv Kasrı’nda yapılan toplantıya Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci, Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın,  Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Beykoz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Baki Aksu, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yılmaz, İTÜ Mimarlık Fakültesi adına Prof. Dr. Murat Gül ve Prof. Dr. Gülden Erkut, İstanbul Ticaret Üniversitesi adına Prof. Dr. Korkut Tuna, Prof. Dr. Sadettin Ökten, Prof. Dr. Süha Göney, Prof. Dr. İsmail Coşku, Marmara Üniversitesi adına Dr. Fahri Solak, Bandırma Üniversitesi adına Dr. Ergin Çağman, Doç. Dr. Murat Şentürk, Dr. Şefik Memiş, Araştırmacı Ahmet Nezih Galitekin, Fuat Selim Ramazanoğlu ve Cengiz Özdemir katıldı.

Toplantıda sempozyumun konu başlıkları ele alındı, araştırılmaların arşiv ve belgelerde çok detaylı şekilde yapılması, tebliğ sonuçlarının mümkün olduğunca fazla kişi, kurum ve sivil toplum kuruluşuna ulaşması konusunda karar alındı.

Başkan Murat Aydın: “Beykoz’u Anlamak İçin Önemli Bir Adım”

Beykoz’un tarihini ve geleceğini aydınlatmayı amaçlayan sempozyumun ilçedeki ilk talimatlarından olduğunu vurgulayan Başkan Murat Aydın: “Beykoz zengin tarihi,  doğal güzellikleri, toplumsal çeşitliliği ve coğrafi avantajlarıyla turizmden eğitime, tarımdan lojistiğe birçok alanda gelişim ivmesi yakalamış durumda. Bilmin mihmandarlığında ilçe tarihinin yanı sıra kentin dinamik ve değişime açık yapısını anlamaya yönelik önemli bir adım olan sempozyum ilçe sakinlerimizin mutluluğunu amaçlayan belediye vizyonuna da kaynak temini sağlayacak.” dedi.

Tebliğler Kitaplaşacak  

 

Sempozyumun sonunda, bilim kurulu tarafından yayınlanmaya değer bulunan tebliğler fotoğraf ve arşivlerin eşlik ettiği bir kitapta toplanacak.

Ayrıca sempozyum boyunca “Osmanlı Arşiv Belgelerinde Beykoz”, “Pul ve Fiskallerde Beykoz Su ve Belediye Hizmetleri” ile “Kartpostallarda Beykoz” konulu sergiler de açılacak.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
  BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
Beykoz Sempozyumu Hazırlıkları Başladı  Beykoz Sempozyumu Hazırlıkları Başladı Binlerce yıllık tarihinde medeniyetlere kucak açan Beykoz, kültürden ekonomiye, ..
Beykoz'da Orman Yangını Beykoz'da Orman Yangını Beykoz'da üç farklı noktada çıkan orman yangını söndürüldü. İstanbul Emniyet Müd..
Beykoz ‘Birlikte Yürüdü' Beykoz ‘Birlikte Yürüdü' Avrupa Hareketlilik Haftası'nın son gününde Beykoz sahili trafiğe kapatıldı. ..
Yıkımlar Sonrası Beykoz'da Adaletsizlik Sesleri Yıkımlar Sonrası Beykoz'da Adaletsizlik Sesleri “Ormanların Korunması” ve “Kaçak Yapının Önlenmesi” gerekçesi ile İstanbul Vali..
  GÜNCEL HABERLERİ
Buzdolabı Satın Alırken Bunları Aklınızdan Çıkarmayın! Buzdolabı Satın Alırken Bunları Aklınızdan Çıkarmayın! Evinize yeni beyaz eşyalar satın almak, oldukça keyifli olmasına rağmen dikkat e..
MOBİSAD Başkanı Turnacı: ''Sektörde Daralma Var'' MOBİSAD Başkanı Turnacı: ''Sektörde Daralma Var'' MOBİSAD bölgesel toplantılarının üçüncüsü, Trabzon’da gerçekleştirildi. Toplantı..
İstanbul'da Şiddetli Yağmur İstanbul'da Şiddetli Yağmur Marmara Bölgesi'nde etkili olan ve İstanbul'da da beklenen sağanak yağış etkili ..
İstanbul Depreminden En Fazla Etkilenecek İlçeler İstanbul Depreminden En Fazla Etkilenecek İlçeler İstanbul’da gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından gözler bir kez daha..
  SİYASET HABERLERİ
AK Parti Beykoz'da İhraç Süreci Başlıyor mu? AK Parti Beykoz'da İhraç Süreci Başlıyor mu? AK Parti Eski Başbakan ve Eski Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve 3 diğer ismi, ke..
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Kim Olacak? AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Kim Olacak? Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonbahar olarak ..
AK Parti Beykoz'da Değişim Olacak mı? AK Parti Beykoz'da Değişim Olacak mı? Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonbahar olarak ..
Sandıklarda İmamoğlu Rüzgarı Sandıklarda İmamoğlu Rüzgarı Yüksek Seçim Kurulu tarafından 31 Mart Mahalli Seçimlerinde usulsüzlük ve kanuns..
  SPOR HABERLERİ
Beykoz Belediyespor Süper Lige Göztepe Galibiyeti ile Başladı Beykoz Belediyespor Süper Lige Göztepe Galibiyeti ile Başladı THF Erkekler Hentbol Süper Liginde 2019-20 Sezonunun 1.Hafta karşılaşmasında İzm..
Süper Kupa Hentbolda Beykoz Beşiktaş İle Karşılaştı Süper Kupa Hentbolda Beykoz Beşiktaş İle Karşılaştı Hentbol Erkekler Süper Kupa mücadelesinde geçen sezonun Süper Lig ve Türkiye Kup..
Hisarlı Atletler Beykoz'u Gururlandırdı! Hisarlı Atletler Beykoz'u Gururlandırdı! Ülkemizde ve yurt dışında düzenlenen koşu ve maratonlara katılan Anadoluhisarı İ..
Spor Camiasının Yüz Akı; Anadoluhisarı! Spor Camiasının Yüz Akı; Anadoluhisarı! Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü Yönetim Kurulu, yaklaşan olağan seçimli ge..
  TOPLUM HABERLERİ
Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Beykoz’un meşhur lezzetlerinden Tarihi Kanlıca Yoğurdu, "4. Beykoz Kanlıca Yoğur..
Ahmet Erkurtoğlu ile Samimi Söyleşi Ahmet Erkurtoğlu ile Samimi Söyleşi Samimiyeti ve güleryüzlülüğü ile birçok Beykozlunun gönlüne girmeyi başarmış ve ..
Hacı Hayriye Annemiz Dualarla Anılıyor Hacı Hayriye Annemiz Dualarla Anılıyor Kastamonu’da doğup büyümüş merhume Hacı Hayriye Anne çok küçük yaşlarda aldığı e..
Bu Görüntü Bizim Ayıbımız! Bu Görüntü Bizim Ayıbımız! Beykoz’un sahillerinde ki, mesire alanlarında ki ve parklarında ki kirliliğe Bel..
  EMLAK HABERLERİ
Antalya’da kiralık daire fiyatları ne kadar? Antalya’da kiralık daire fiyatları ne kadar? Antalya’da ev kiralamadan önce bilinmesi gerekenler… Antalya’da kiralık daire ..

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyor musunuz?


HABER ARŞİVİ
Yukarı