HABER AKIŞI

Beykoz'da Yıkım Trajediye Dönüştü!

 Tarih: 19-09-2019 01:23:00  -   Güncelleme: 19-09-2019 08:11:00
Beykoz’da başlatılan yıkım gerginliklere ve tepkilere neden oldu. İstanbul Valiliği’nin açıklamasında, “Ormanların Korunması” ve “Kaçak Yapının Önlenmesi” vurgusu yapılsa da yapılan yıkımlar sabah okula gidip döndüğünde evinin yıkıldığını gören çocuklardan, engelli olup yıkılışını seyreden insanlara kadar, bir trajediye dönüştü!

Beykoz’da başlatılan yıkım gerginliklere ve tepkilere neden oldu. İstanbul Valiliği’nin açıklamasında, “Ormanların Korunması” ve “Kaçak Yapının Önlenmesi” vurgusu yapılsa da yapılan yıkımlar sabah okula gidip döndüğünde evinin yıkıldığını gören çocuklardan, engelli olup yıkılışını seyreden insanlara kadar, bir trajediye dönüştü!

İstanbul Valiliği, devlet ormanlarında 2017'den sonra usulsüz yollarla yapılan 315 muhtelif cinste kaçak yapının yıkılacağını duyurmuştu. Valiliğin açıklamasının ardından birçok ilçede kaçak yapıların yıkımına başladı.

Beykoz’da Yeni Mahalle, Tokatköy, Dereseki, Anadolu Feneri mahallerindeki kaçak binaların yıkım işlemleri başladı. Öte yandan, ilgili makamlar tarafından Beykoz genelinde 110 yapı tespit edildiği ve bunların hepsinin yıkılacağı öğrenildi.

YENİMAHALLE’DE GERGİNLİK

Yenimahalle’ye gelen zabıta ekipleri, yıkım ekibine müdahale olmaması için güvenlik tedbirlerini alırken, yine yol kenarındaki bazı alanlarda da çevik kuvvet ekipleri hazır bekletildi.

Beykoz Yeni Mahalle'de yıkım için gelen ekipler ile bazı ev sahipleri arasında gerginlik yaşandı. Gerginliğin ardından ekipler daha önceden boşaltılan evlerde yıkımlara başladı.

VATANDAŞ TEPKİLİ:

"Paramı Neden Aldın? Elektiriğimi,Suyumu,Doğalgazımı Neden Bağladın?"

Mahalle sakinlerinden biri, yapmış olduğu yapının yıkılması üzerine; “Madem ben suç işledim, kaçak yapı yaptım, neden bana adres verdin, neden bana elektrik, su bağlattın, doğalgaz bağlattın, peki ben burayı yapalı 1,5 yıl oldu, nerdesiniz bu kadar süredir, devlet niye benim suçuma ortak oluyor, bugüne kadar niye beklediniz? Diyorlar ki beyan esas, sen yanlış beyan verdin seni bağlar, arkadaş bu devlet bu kadar mı sahipsiz ki bana her türlü hizmeti veriyor, sonra sen suçluymuşsun diyor, yazık gerçekten! Ben bilmiyor muyum daire almayı villada oturmayı, yok kardeşim yok, aç karnımızı zor doyuruyoruz, paramız yok, ne yapacağım çoluk çocuk evimiz başımıza yıkıldı, ben çocukları hangi psikoloji ile okula göndercem!”

"Devlet Buna Bir Çözüm Bulsun"

Yıllardır burada oturduğunu söyleyen başka bir mahalle sakinini; "35 -40 yıldır burada oturanlar var. Seçim arifesinde de yapılan bir yerleşim yeri de değil burası. Orman arazisi şu bitki örtüsünün neresinde var. Burada 30-40 senelik ağaçlar var. Benim evimde yıkılan bir binanın yanında sıra bana da gelebilir. Devlet buna bir çözüm bulması lazım" diye konuştu.

"Nereye Gideceğim Kime Sığınacağım"

Yaşlı bir teyze ise; "Evimiz yıkık dökük yapamıyoruz yıkılma korkusundan. Yıkımı duyduğumdan beri ağlıyorum nereye gideceğim diye. Ben 75 yaşındayım bu yaştan sonra nereye gideceğim kime sığınacağım. Bir Suriyeli kadar değerim yok mu! Bize hak tanınsın bir yol gösterilsin. Burası ormanmış neresi orman buranın. 40 senedir buradayım" diyerek duruma tepki gösterdi.

“Nun Okulları İçin Ormanı Kestiler, 550 Villa İçin İmar Çıkarttılar”

Vatandaşların bazıları tarafından; “Nun Okulları da ormana yapıldı, Ağaçlar kesildi, O zaman ormanlar milletin en değerli yeri değil miydi? 550 villa için Beykoz’un en güzel ormanlarına Çevre Şehircilik Balkanlığı 35.000 m2 inşaat izni verdi, oralar milletin hazinesi değil miydi? Zenginsen ormanın adı da özel oluyor imarı da özel oluyor, garibansan ezenin çok oluyor! Allah garibanın yardımcısı olsun…” gibi sitemkar ve kızgın ifadeler yer aldı.

BEYKOZ’DA UZUN SÜRE KONUŞULACAK GİBİ!

Ulusal medyada “Kaçak ve orman arazisine yapılan yapıların yıkımı” olarak haberler verilse de Beykoz gerçeği göz ardı ediliyor. Türkiye’nin en zenginlerinin dahi dönümlerce yer çevirip 2B den satın alarak en lüks villalarda oturduğu, en lüks sitelerin kaçak yapılıp yer aldığı Beykoz’da Devletin ilgili kurumları tarafından bunlara yıllardır ya göz yumuldu ya da yol verildi. Beykoz’un çok büyük bir bölümünde mülkiyet problemi, davaları ve kaçak yapıları varken böyle bir yıkım olması bundan sonrada yeni yıkımların olabileceğinin işareti oldu. Önümüzdeki süreçte en fazla konuşulacak konuların başında geliyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA:

“Ormanlar Milletin En Kıymetli Varlığı”

Yıkım yapılan binaların hazine ve orman arazileri üzerinde olduğu belirtilirken, İstanbul Valiliği de yapmış olduğu açıklamada, ormanlar, milletin en kıymetli varlığı olduğuna dikkati çekti.

Ormanların doğadaki bütün canlıların ortak yaşam alanı ve yarınlara bırakılacak değerli bir miras olduğuna yer verilen açıklamada, bir ağaçtan başlayarak, bütün ormanları korumak, yaşatmak ve orman varlığını artırmanın, en önemli milli ve insani görevler arasında bulunduğu vurgulandı. 

"Bu çerçevede, 2019 yılı başından günümüze kadar valiliğimizin koordinasyonunda, 14 ilçe kaymakamlığı, 14 belediye başkanlığı, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, çevre ve şehircilik il müdürlüğü ve ilgili kuruluşların katılımıyla sürdürülen çalışmalarda önemli mesafeler alınmıştır. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü personeli tarafından yerinde yapılan çalışmalar ve bunu destekleyen uydu görüntüleriyle İstanbul’da devlet ormanlarına 31 Aralık 2017’den sonra usulsüz yollarla 315 adet muhtelif cinste kaçak yapı inşa edildiği tespit edilmiştir. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünce tespit edilen muhtelif cinsteki kaçak yapılarla ilgili, yetkili cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuş ve gerçeğe aykırı beyanlarla alındığı tespit edilen yapı kayıt belgelerinin iptal edilmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bildirimde bulunulmuştur."

“Yıkımlar Kararlılıkla Devam Edecek!”

Tespit edilen kaçak yapıların, bulunduğu yerin belediye başkanlıkları tarafından 18 Eylül 2019’da 775 sayılı Gecekondu Kanununun 18. Maddesi uyarınca yıkılacağı ve arazilerin İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne teslim edileceği belirtilirken, kaçak yapıların yıkımına ilişkin çalışmaların, yargı yolu açık olmak üzere yapıldığı ve orman alanlarında başlatılan bu sürecin, kaçak yapıların olduğu diğer yerlerde de kararlılıkla devam edeceği kaydedildi.

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
  BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
Beykoz Sempozyumu Hazırlıkları Başladı  Beykoz Sempozyumu Hazırlıkları Başladı Binlerce yıllık tarihinde medeniyetlere kucak açan Beykoz, kültürden ekonomiye, ..
Beykoz'da Orman Yangını Beykoz'da Orman Yangını Beykoz'da üç farklı noktada çıkan orman yangını söndürüldü. İstanbul Emniyet Müd..
Beykoz ‘Birlikte Yürüdü' Beykoz ‘Birlikte Yürüdü' Avrupa Hareketlilik Haftası'nın son gününde Beykoz sahili trafiğe kapatıldı. ..
Yıkımlar Sonrası Beykoz'da Adaletsizlik Sesleri Yıkımlar Sonrası Beykoz'da Adaletsizlik Sesleri “Ormanların Korunması” ve “Kaçak Yapının Önlenmesi” gerekçesi ile İstanbul Vali..
  GÜNCEL HABERLERİ
Buzdolabı Satın Alırken Bunları Aklınızdan Çıkarmayın! Buzdolabı Satın Alırken Bunları Aklınızdan Çıkarmayın! Evinize yeni beyaz eşyalar satın almak, oldukça keyifli olmasına rağmen dikkat e..
MOBİSAD Başkanı Turnacı: ''Sektörde Daralma Var'' MOBİSAD Başkanı Turnacı: ''Sektörde Daralma Var'' MOBİSAD bölgesel toplantılarının üçüncüsü, Trabzon’da gerçekleştirildi. Toplantı..
İstanbul'da Şiddetli Yağmur İstanbul'da Şiddetli Yağmur Marmara Bölgesi'nde etkili olan ve İstanbul'da da beklenen sağanak yağış etkili ..
İstanbul Depreminden En Fazla Etkilenecek İlçeler İstanbul Depreminden En Fazla Etkilenecek İlçeler İstanbul’da gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından gözler bir kez daha..
  SİYASET HABERLERİ
AK Parti Beykoz'da İhraç Süreci Başlıyor mu? AK Parti Beykoz'da İhraç Süreci Başlıyor mu? AK Parti Eski Başbakan ve Eski Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve 3 diğer ismi, ke..
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Kim Olacak? AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Kim Olacak? Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonbahar olarak ..
AK Parti Beykoz'da Değişim Olacak mı? AK Parti Beykoz'da Değişim Olacak mı? Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonbahar olarak ..
Sandıklarda İmamoğlu Rüzgarı Sandıklarda İmamoğlu Rüzgarı Yüksek Seçim Kurulu tarafından 31 Mart Mahalli Seçimlerinde usulsüzlük ve kanuns..
  SPOR HABERLERİ
Beykoz Belediyespor Süper Lige Göztepe Galibiyeti ile Başladı Beykoz Belediyespor Süper Lige Göztepe Galibiyeti ile Başladı THF Erkekler Hentbol Süper Liginde 2019-20 Sezonunun 1.Hafta karşılaşmasında İzm..
Süper Kupa Hentbolda Beykoz Beşiktaş İle Karşılaştı Süper Kupa Hentbolda Beykoz Beşiktaş İle Karşılaştı Hentbol Erkekler Süper Kupa mücadelesinde geçen sezonun Süper Lig ve Türkiye Kup..
Hisarlı Atletler Beykoz'u Gururlandırdı! Hisarlı Atletler Beykoz'u Gururlandırdı! Ülkemizde ve yurt dışında düzenlenen koşu ve maratonlara katılan Anadoluhisarı İ..
Spor Camiasının Yüz Akı; Anadoluhisarı! Spor Camiasının Yüz Akı; Anadoluhisarı! Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü Yönetim Kurulu, yaklaşan olağan seçimli ge..
  TOPLUM HABERLERİ
Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Beykoz’un meşhur lezzetlerinden Tarihi Kanlıca Yoğurdu, "4. Beykoz Kanlıca Yoğur..
Ahmet Erkurtoğlu ile Samimi Söyleşi Ahmet Erkurtoğlu ile Samimi Söyleşi Samimiyeti ve güleryüzlülüğü ile birçok Beykozlunun gönlüne girmeyi başarmış ve ..
Hacı Hayriye Annemiz Dualarla Anılıyor Hacı Hayriye Annemiz Dualarla Anılıyor Kastamonu’da doğup büyümüş merhume Hacı Hayriye Anne çok küçük yaşlarda aldığı e..
Bu Görüntü Bizim Ayıbımız! Bu Görüntü Bizim Ayıbımız! Beykoz’un sahillerinde ki, mesire alanlarında ki ve parklarında ki kirliliğe Bel..
  EMLAK HABERLERİ
Antalya’da kiralık daire fiyatları ne kadar? Antalya’da kiralık daire fiyatları ne kadar? Antalya’da ev kiralamadan önce bilinmesi gerekenler… Antalya’da kiralık daire ..

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyor musunuz?


HABER ARŞİVİ
Yukarı