fon-word.com
HABER AKIŞI

Beykoz'da Başlayan Hikayenin İlk Filizi: 'Beykoz Sempozyumu'

 Tarih: 09-12-2019 12:29:00  -   Güncelleme: 09-12-2019 12:50:33
Beykoz, kimsenin bilmediği yönleriyle ilk kez 107 akademisyen ve uzman tarafından masaya yatırıldı.

Beykoz, kimsenin bilmediği yönleriyle ilk kez 107 akademisyen ve uzman tarafından masaya yatırıldı.

Beykoz, kimsenin bilmediği yönleriyle ilk kez masaya yatırıldı. Beykoz’un gerek sanayileşme, gerek tarım, gerek sanat ve gerekse hayatın her alanındaki yeri 107 akademisyen ve uzman tarafından tüm ayrıntısı ile Beykoz Sempozyumu’nda konuşuldu.

 İstanbul’un boğaza nazır ilçelerinden olan, sanayi ve tarımın merkezi konumunda bulunan, cumhuriyet döneminin ilk ve en önemli fabrikalarına ev sahipliği yapan, “denize kova soksanız sudan çok balık çıkar” sözüyle bir zamanlar balıkçılığın merkezi olan, Türk sinema tarihinin en güzide mekanlarına ev sahipliği yapan ve daha onlarca özelliği barındıran Beykoz, ilk kez tüm yönleriyle bir sempozyumda masaya yatırıldı.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın ev sahipliğinde düzenlenen sempozyum 6-8 Aralık’ta Kavacık’taki Limak Eurasia Hotel’de gerçekleştirildi. Prof. Dr. İsmail Coşkun’un Tertip Komitesi Başkanlığı yaptığı sempozyumda açılış oturumu dahil düzenlenen tam 17 oturumda Beykoz üzerine çalışmış, eser vermiş veya bizzat Beykoz’u yaşamış 107 akademisyen ve uzman sunum yaptı.

Tertip Komitesi Başkanı İsmail Coşkun kapanışta yaptığı konuşmada, Belediye Başkanı Murat Aydın’ın mart ayında yapılan seçimlerle ilk kez bu ilçenin başkanlığa geldiğini hatırlatarak, “Yeni seçilen bir başkanın böyle bir sempozyum düzenlemesine gerek yoktu. Ancak kendisi ısrar etti ve sorunları tespit adına bu sempozyumu çok önemsedi. Komitem adına kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Murat Aydın: Sempozyumları geleneksel hale getirmeliyiz

Sempozyumun açılış ve kapanış konuşmasını yapan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ise “Beykoz’u konuştuk ama ben daha çok dinledim. Beykoz’un engin geniş tarihini öğrenmiş ve potansiyelini tespit etmiş olduk. Geleceğe emin adımlarla yürüyebilmek için ve etkili kararlar alabilmek için sonuç doğurabilecek kararlar almak için Beykoz’un dününü çok iyi tanımak gerekiyordu. Bundan dolayı sempozyumu düzenledik” dedi. Katılımcılara çok teşekkür ettiğini belirten Aydın, “Bir sempozyum ancak bu kadar güzel olabilirdi. İstanbul’a dair Beykoz’a dair söz hakkı olan herkes buradaydı. Bu sempozyumu değerlendirerek çalışmalarımıza yön vereceğiz. Bu sempozyumdan çıkarmamız gereken şu ki; sempozyumları geleneksel hale getirmeliyiz. Sempozyumdaki oturumların tamamını sosyal medyadan Beykozlu vatandaşlarımıza ulaştırmaya çalıştık. Ben de katılamadığım oturumları oradan takip edeceğim. Beykoz’u konuştuğumuz bu sempozyumu kitaplaştırarak vatandaşlarımıza ulaştıracağımızı belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Açılış Oturumuna Duayenler Katıldı

Bu arada Prof. Dr. Korkut Tuna’nın moderatörlüğünde düzenlenen sempozyumun açılış oturumunda konuşan endüstri tasarımının duayen ismi Prof. Dr. Önder Küçükerman, önce bir sanayi ve tarım merkezi olarak Beykoz’u ele aldı ve burada kurulan fabrikalar ve bu fabrikalarda yapılan tasarımların hayatımızın her alanına girdiğine dikkat çekti.

Açılış oturumunun diğer konuşmacılarından biri olan mimarlığın ünlü isimlerinden Prof. Dr. Abdullah Uğur Tanyeli de Beykoz adını etimolojik olarak ele aldı ve “Beykoz adının kökeni tepe ya da büyük kayadan gelir. Hünkar Kasrı’nın bulunduğu tepeyi referans almak mümkündür” bilgisini paylaştı. “Beykoz’da üç ekolojik sınıf mevcut. Birincisi 18’inci yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan sahil kesimi, ikincisi işgücünün yoğunlaşmasıyla ortaya çıkan gecekondular, üçüncüsü gecekondu bölgelerinin üstünde oluşmaya başlayan varlıklı siteler” diyen Tanyeli katılımcılara Beykoz’daki mimari eserler hakkında da bilgi verdi.

Açılış oturumunun diğer bir konuşmacısı Prof. Dr. Yücel Bulut da toplumsal bir mekan olarak Beykoz’u ele aldı. Yerleşim mekanı olarak Beykoz’daki nüfusun büyük ölçüde sanayinin gelişimiyle birlikte arttığını belirten Bulut, “Beykoz’un iki farklı algısı var: Bir taraftan stresten kaçtığımız, dinlendiğimiz bir yer. Bir yandan da kaçtığımız stressin içine düştüğümüz keşmekeş alanı. Türkiye’nin bütün problemlerini ve çelişkilerini taşıyan bir yer” dedi.

Açılış oturumun son konuşmacısı olan ve “Edebiyat Arkeoloğu” olarak anılan Prof. Dr. Haluk Oral ise “Garip” akımının önderlerinden Beykoz doğumlu Orhan Veli Kanık, Veli Alisi ve Beykoz hakkında bilgi verdi. Oral, “Orhan Veli aslında Beykoz demektir, deniz geçer sıkça Orhan Veli’de, Beykoz’dur o deniz” diye konuştu.

Beykoz’da 250 Bin Yıl Öncesinden İzler Var

Cumartesi ve Pazar günü süren oturumlarda ise 100’den fazla akademisyen ve uzman Beykoz hakkında birbirinden değerli bilgileri paylaştı. İstanbul İli Yüzey Araştırması’nı (İstYA) anlatan Doç. Dr. Emre Güldoğan, Beykoz’da yapılan çalışmalarda arkeolojik araştırmaların yapılmadığını fark ettiklerini, bu yüzden tarihöncesi dönem Beykoz’unu araştırdıklarını kaydederek, “Alt Paleolitik dönemden Neolitik döneme kadar bulgular elde ettik. Üst paleolitik ülkemizde çok nadir rastlanan bir dönemdir ve biz bu döneme Beykoz’da rastladık. Riva, dünya arkeolojisi için önemli sonuçlar veren bir yer oldu. Yaklaşık 250 bin yıllık aletlerden bahsediyoruz. Farklı boylarda, farklı türlerde 40’tan fazla alete ulaştık. Alet repertuarında ciddi anlamda zenginlik var” diye konuştu.

İlk Çağdan Beri Şairlere Konu Olan İlçe

“Beykoz gerek deniz yolu gerek karayolu anlamında her zaman önemli bir geçiş yoluydu” diyen Prof. Dr. Zekai Mete, “En önemli yerleşim yeri Anadolu Kavağı’nın kuzeyinde bulunan ve Yoros Kalesi olarak bilinen yerdir. Bu önemli kale ve bölge eskiçağın birçok edebi eserine ve kaynağına konu olmuştur. M.Ö üçüncü yüzyılda şair Apollon’un eserinde Yoros Kalesi bölgesinin Karadeniz’e açılacak yelkenlilerin kurban kesip deniz tanrısının azabından kurtulmak için adaklar adadıkları bir yer olduğu anlaşılıyor” diye konuştu.

Beykoz’un 151 Yıllık Belediye Geleneği

Dr. Şefik Memiş de konuşmasında belediyeciliğin tarihçesine yer verdi. Beykoz’un 150 yılı aşkın bir belediyecilik tecrübesine sahip olduğunu belirterek, Dersaadet Belediye Nizamnamesi ile 6 Ekim 1868’de kurulan Beykoz Belediyesi’nin 21 Mayıs 1875’te fiilen hizmete başladığını kaydetti.

Memiş şöyle konuştu: “Beykoz’da belediye dairesi, temizlik ve ıslah işlerinin yürütülmesi ahalinin refah ve rahatının sağlanması gerekçeleri ile kuruldu. İlk Belediye Meclis Üyeleri de Eşref Efendi, Tevfik Efendi, Antimos Efendi, Hacı Hüseyin Efendi, Ahmed Kamil Efendi, Agob Efendi ve Kirkor Efendi’dir. Beykoz, İstanbul’un ilk beş belediyesinden biridir ve Anadolu yakasının ilk belediyesidir.” Memiş, Beykoz’un seçilmiş ilk belediye başkanının İkinci Meşrutiyet’ten sonra 1908’de göreve gelen Paşabahçeli avukat Mehmet Kadri olduğunu sözlerine ekledi. 

Çoruk: “Padişahlar Sık Sık Beykoz’a Gelirdi.”

Prof. Dr. Ali Şakir Çoruk da Beykoz’daki mesire alanlarının tarihçesinden bahsetti. Bu mesire alanlarının oluşumunun tarihsel olarak fetih sonrasında görüldüğünü belirten Çoruk, “Padişahlar sık sık Beykoz’a gelmişler ve çeşitli yapılar inşa ettirmişlerdir. Burada padişahların ve saray mensuplarının tercihlerinin önemli olduğunu söylemek mümkün” dedi. Seyir yerleri sadece halkın değil esnaf grubunun da senede bir defa eğlenmek amacıyla gittikleri yerler olduğunu dile getiren Çoruk, “Terlikçi esnafının kuşak bağlama törenleri gibi bazı törenlerin bu alanlarda yapılması buna bir örnek” dedi.

 İlk Kaynak Suyu Da İhraç Edilen İlk Su Da Beykoz’dan

“İlk keşfedilen kaynak suyu Beykoz’daki Karakulak’tı” diyen Prof. Dr. Davut Hut, Beykoz’daki suların tarihçesini anlattı. Hut şöyle konuştu: “Edebiyatçılar Londra’ya giderken Karakulak suyu götürüyorlardı. İstanbul’dan hacca gidenler yanlarında Karakulak suyu götürürler, bitmezse de dökmeye kıyamayıp yanlarında geri getirirlerdi. İklimin kurak gittiği ve su kıtlığı olduğu dönemlerde de Karakulak suyu İstanbullular için hayat olmuştur. II. Abdülhamid de Çamlıca, Taşdelen ve Karakulak sularını severek içmiştir.

Özel misafirlere ise Sırmakeş suyu ile yapılmış kahve ikram edilirdi. Yurtdışına ihraç edilen ilk suyumuz da Sırmakeş’tir. Karakulak, Çubuklu, Sırmakeş ve Göztepe suları yalnız Beykoz’un değil İstanbul’un da su ihtiyacını karışılıyordu. Su tiryakilerinin vazgeçemediği sulardır ve yurtdışına hediye olarak götürülürlerdi. Temiz su ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynamışlardır.”

 Öztürk: “Dünyanın En Güzel İkinci Koyu Nice Değil Riva”

Beykoz’u “İçinden okyanus geçen ilçe” olarak tanımlayan Prof. Dr. Bayram Öztürk, “Beykoz 52 dalyanın olduğu bir yerdi. Şu anda kurulan bir dalyan bulunmaktadır” dedi. Dünyanın en güzel ikinci koyu olarak Côte d’Azur’un ve Fransa’nın Nice şehrinin gösterildiğini belirten Bayram şöyle konuştu: “Bence Riva en güzel ikinci koydur. Côte d’Azur’la yarışabilecek düzeydedir. Bence Riva sahili Nice sahilinden daha güzeldir. Ancak denizi kullananların denizin korunmasına katkıda bulunmalı ve çöplerini, atıklarını burada bırakmamalıdır. Bunun yanında iyi bir peyzaj planlaması yapılmalıdır. Eski adıyla Balıkçılık Okulu’na ait olan bu koy, görece olarak Karadeniz kıyılarında en iyi korumuş kıyıdır.

İstanbul’da ve özellikle Beykoz’daki balıkçılığa da değinen Öztürk, eskiden Beykoz’dan kovayı denize attığınızda, sudan çok balık dolardı dendiğini naklederek “Boğazın ve belki de dünyanın en güzel balığı lüferdir. Defne yaprağından başlar, kofanaya kadar gider. Ancak diğer balıkların nesli tükendiği gibi şimdilerde lüfer de bulmak zorlaşıyor. Bu balıkları yaşatmamız lazım. Çünkü Osmanlı’nın son dönem aydınlarından Asaf Muammer Bey’in dediği gibi: İstanbul’un Lale Devri varsa bir de lüfer devri var” diye konuştu.

Güven: “Beykoz, Sinema ve Televizyonla En Barışık İlçe.”

“Beykoz sinema ve televizyon endüstrisi ile en barışık yerlerden biridir” diyen Gazeteci yazar ve sinema eleştirmeni Ali Murat Güven de konuşmasında Beykoz ve sinema ile ilgili çarpıcı örneklere yer verdi. “Küçüksu Kasrı yerli ve yabancı sinemacıların en gözde çekim alanı haline gelmiştir” diyen Güven, şu bilgileri verdi: “Küçüksu Kasrı, Beykoz’da İstanbul tarihinin önemli tanıklarından biri olarak Cumhuriyet tarihi boyunca çeşitli film ve dizilere ev sahipliği yapmıştır. Son 20 yıl içerisinde de bazı yabancı yapımcılar tarafından set olarak kullanılmıştır. İki Köşk (Yalı) birçok Yeşilçam filmi için iç ve dış mekan olmuştur. Emel Sayın ile Ediz Hun’un başrollerini paylaştığı Gülizar ve yine Ediz Hun ile Türkan Şoray’ın başrollerini paylaştığı Güllü Geliyor Güllü filmleri İki Köşk’te çekilmiştir.

2019 yılı itibariyle ‘Türk televizyon endüstrisinin en fazla üretim yaptığı ilçe’ unvanına sahip bulunan Beykoz, aynı zamanda Türkiye’nin küresel ölçekteki tanıtım ve prestijinde olumlu roller oynayan yüksek profilli sinema filmlerinde de sık sık plato olarak kullanılmaktadır.”

Üç Serginin Açılışı Yapıldı

Bu arada sempozyum kapsamında Prof. Dr. Rahmi Deniz Özbay’ın küratörlüğünde Engin Çağman’ın katkılarıyla “Osmanlı Arşiv Belgelerinde Beykoz”, Şefik Memiş’in katkılarıyla “Kartpostallarda Beykoz” ve Gökhan Aydın’ın katkılarıyla “Beykoz Karakulak Fiskal Pulları” isimli sergilerinin de açılışı gerçekleştirildi.

Beykoz Sempozyumu’nda konuşulanlar kitaplaştırılıp yayımlanacak.

  DİĞER BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
  BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
Artık Beykoz'da ekmek 1.75 TL! Artık Beykoz'da ekmek 1.75 TL! Beykoz'da 1.50 TL olan ekmek fiyatı, alınan kararla 29 Şubat 2020 tarihi itibar..
Başkan Murat Aydın, Rahmetli Erbakan'ı andı! Başkan Murat Aydın, Rahmetli Erbakan'ı andı! Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Eski Başbakanlardan Merhum Prof. Dr. Necmet..
Feruz Kutsal'ın anne acısı! Feruz Kutsal'ın anne acısı! Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Feruz Kutsal'ın annesi vefat etti.
Ali Ağaoğlu'na Hisar'da Otel izni çıkmadı! Ali Ağaoğlu'na Hisar'da Otel izni çıkmadı! Tarihiyle, doğasıyla, güzelliğiyle büyüleyen Anadoluhisarı'nda; ranta izin veril..
  GÜNCEL HABERLERİ
Ekrem İmamoğlu, Beykoz'u ziyaret etti! Ekrem İmamoğlu, Beykoz'u ziyaret etti! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, beraberindeki heyetle birli..
Yücel Başkanın sağlık durumu iyiye gidiyor Yücel Başkanın sağlık durumu iyiye gidiyor Beykoz'un eski Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yoğun bakım servisinde tedavi a..
Diğer ilçelerden Beykoz'a hayvanlar bırakılıyor! Diğer ilçelerden Beykoz'a hayvanlar bırakılıyor! Beykoz'un ormanlık alanları çok olduğu için İstanbul'un birçok bölgesinden bu al..
Beykoz Türk Kızılayı deprem bölgesine 3 yardım tırı gönderiyor! Beykoz Türk Kızılayı deprem bölgesine 3 yardım tırı gönderiyor! Türk Kızılay Beykoz Şubesi Başkanı Saadettin Çay, Beykoz kamoyunu bilgilendirme ..
  SİYASET HABERLERİ
İYİ Parti gençliğinden basın açıklaması İYİ Parti gençliğinden basın açıklaması İYİ Parti Beykoz İlçe Gençlik Kolları, Beykozspor’u destekleyen ifadelerin yer a..
İBB Sosyal Tesislerine de zam geldi! İBB Sosyal Tesislerine de zam geldi! İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beykoz’da bulunan Büyükşehire ait sosyal tesisle..
AK Parti Beykoz'a bir ödül daha! AK Parti Beykoz'a bir ödül daha! AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı bir kez daha Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı..
Efsane Başkan geri döndü! CHP Eylem dedi! Efsane Başkan geri döndü! CHP Eylem dedi! CHP Beykoz'da Kadın Kolları Başkanlığına efsane Başkan Eylem Sabırhoşgör seçildi..
  SPOR HABERLERİ
Süper Amatör Klasman Fikstürü belli oldu! Süper Amatör Klasman Fikstürü belli oldu! Süper Amatör Lig Klasman Fikstürü belli oldu.
TED Koleji İstanbul, grubu zirvede tamamladı! TED Koleji İstanbul, grubu zirvede tamamladı! İstanbul Süper Amatör Lig 4.grup 22.ve son hafta mücadelesinde TED İstanbul Kole..
Anadoluhisarı nazara geldi! Anadoluhisarı nazara geldi! İstanbul 2.Amatör Lig 16.grup 4.hafta mücadelesinde 9 puanla liderlik koltuğunda..
Göllü Köyü, gol oldu yağdı! 6-0 Göllü Köyü, gol oldu yağdı! 6-0 İstanbul 2.Amatör Lig 14.grup 4.hafta mücadelesinde Beykoz Göllü Köyü Spor Kulüb..
  TOPLUM HABERLERİ
MOBESE A.Ş üretiyor, İstanbul kazanıyor! MOBESE A.Ş üretiyor, İstanbul kazanıyor! İstanbul Polis Hizmetlerini Geliştirme ve Destekleme Derneği bünyesinde ki Mobes..
Buharlı ve Kazanlı Ütü Modeller Buharlı ve Kazanlı Ütü Modeller Bir evde bulunması gereken küçük ev aletleri başında ütü gelmektedir.
11 MİLYON AĞAÇ 11 MİLYON AĞAÇ Ağaç Dikme Seferberliği başlatıldı.
Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Beykoz’un meşhur lezzetlerinden Tarihi Kanlıca Yoğurdu, "4. Beykoz Kanlıca Yoğur..
  ULUSAL HABERLERİ
Beykozlu İşadamı Mustafa Turnacı uyarıyor! Beykozlu İşadamı Mustafa Turnacı uyarıyor! BDDK cep telefonu ve tablet alımı kredilerinde vadenin altıdan üç aya indirilmes..
Erdoğan ve Merkel Beykoz'da görüşecek! Erdoğan ve Merkel Beykoz'da görüşecek! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel 24 Ocak Cu..
İstanbul'da otobüsler ne zaman ücretsiz? İstanbul'da otobüsler ne zaman ücretsiz? İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 12 Aralık’taki toplantısında 2020 yılında ..
Erdoğan ve Çelikbilek Birlikte Ödül Verdi! Erdoğan ve Çelikbilek Birlikte Ödül Verdi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen, Başkanlığı..

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyor musunuz?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Başakşehir FK 25 15 3 7 49 24 52 +25
2 Trabzonspor 24 14 3 7 55 26 49 +29
3 Galatasaray 24 14 4 6 42 18 48 +24
4 Sivasspor 24 14 4 6 45 26 48 +19
5 Beşiktaş 25 13 8 4 40 32 43 +8
6 Fenerbahçe 25 11 7 7 46 33 40 +13
7 Alanyaspor 24 11 7 6 42 24 39 +18
8 Göztepe 24 9 8 7 29 28 34 +1
9 Gaziantep FK 25 8 9 8 36 40 32 -4
10 Denizlispor 25 7 11 7 25 34 28 -9
11 Gençlerbirliği 24 7 11 6 32 42 27 -10
12 Antalyaspor 24 6 10 8 27 42 26 -15
13 Yeni Malatyaspor 24 6 11 7 36 35 25 +1
14 Çaykur Rizespor 23 7 13 3 24 39 24 -15
15 Konyaspor 25 4 10 11 20 33 23 -13
16 Kasımpaşa 24 5 14 5 31 49 20 -18
17 MKE Ankaragücü 25 4 13 8 21 44 20 -23
18 Kayserispor 24 4 13 7 25 56 19 -31
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 26 14 4 8 35 21 50 +14
2 BB Erzurumspor 26 13 6 7 29 19 46 +10
3 Adana Demirspor 26 11 6 9 49 31 42 +18
4 Bursaspor 26 13 7 6 39 33 42 +6
5 Altay 26 10 7 9 32 27 39 +5
6 Fatih Karagümrük 26 10 7 9 35 31 39 +4
7 Akhisarspor 25 10 7 8 30 27 38 +3
8 Ümraniyespor 25 10 9 6 36 35 36 +1
9 Keçiörengücü 26 8 8 10 20 20 34 0
10 Balıkesirspor 26 8 8 10 28 29 34 -1
11 Giresunspor 25 9 9 7 28 32 34 -4
12 Menemenspor 26 9 11 6 29 35 33 -6
13 İstanbulspor 25 7 7 11 36 30 32 +6
14 Altınordu 25 6 10 9 28 36 27 -8
15 Osmanlıspor FK 25 6 12 7 28 37 22 -9
16 Boluspor 26 3 11 12 21 34 21 -13
17 Adanaspor 26 3 13 10 24 39 19 -15
18 Eskişehirspor 26 7 15 4 30 41 16 -11
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 27 22 1 4 62 10 70 +52
2 Manisa FK 27 18 3 6 77 30 60 +47
3 Sancaktepe FK 27 16 7 4 50 21 52 +29
4 Hekimoğlu Trabzon 25 15 7 3 42 32 48 +10
5 İnegölspor 26 13 9 4 41 30 43 +11
6 Afjet Afyonspor 26 12 10 4 42 27 40 +15
7 Tarsus İdman Yurdu 26 13 12 1 41 35 40 +6
8 Pendikspor 26 10 10 6 36 36 36 0
9 Sarıyer 26 10 10 6 33 33 36 0
10 Zonguldak Kömürspor 26 9 9 8 34 35 35 -1
11 Çorum FK 26 11 13 2 36 39 35 -3
12 Hacettepe Spor 27 11 14 2 37 47 35 -10
13 1922 Konyaspor 26 8 13 5 36 44 29 -8
14 Kırklarelispor 25 7 10 8 21 36 29 -15
15 Amed Sportif 26 7 12 7 26 41 28 -15
16 Başkent Akademi FK 26 7 15 4 32 41 25 -9
17 Gümüşhanespor 25 7 15 3 29 51 24 -22
18 Şanlıurfaspor 27 0 26 1 8 95 14 -87
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 25 15 4 6 47 23 51 +24
2 24Erzincanspor 26 13 4 9 42 21 48 +21
3 68 Aksaray Belediyespor 26 13 5 8 39 23 47 +16
4 Artvin Hopaspor 25 11 3 11 36 16 44 +20
5 1928 Bucaspor 26 12 7 7 42 33 43 +9
6 Düzcespor 26 11 6 9 28 18 42 +10
7 Karaköprü Belediyespor 26 10 5 11 25 19 41 +6
8 Çatalcaspor 27 9 5 13 38 27 40 +11
9 Silivrispor 26 7 6 13 33 28 34 +5
10 Çankaya FK 26 9 10 7 31 33 34 -2
11 Sultanbeyli Bld. 25 8 8 9 30 25 33 +5
12 52 Orduspor FK 25 6 5 14 17 16 32 +1
13 Şile Yıldızspor 27 6 10 11 23 28 29 -5
14 Erzin Spor Kulübü 26 6 10 10 27 32 28 -5
15 Kızılcabölükspor 25 5 8 12 34 35 27 -1
16 Yomraspor 25 6 10 9 24 30 27 -6
17 Tokatspor 26 1 21 4 14 62 7 -48
18 Manisaspor 26 1 22 3 16 77 0 -61
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/03/2020 Kasımpaşa vs Kayserispor
 08/03/2020 Çaykur Rizespor vs Alanyaspor
 08/03/2020 Sivasspor vs Galatasaray
 09/03/2020 Gençlerbirliği vs Antalyaspor
 11/03/2020 Yeni Malatyaspor vs Trabzonspor
 13/03/2020 Kasımpaşa vs Göztepe
 13/03/2020 MKE Ankaragücü vs Çaykur Rizespor
 14/03/2020 Denizlispor vs Gençlerbirliği
 14/03/2020 Alanyaspor vs Gaziantep FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/03/2020 Akhisarspor vs Osmanlıspor FK
 08/03/2020 Altınordu vs Ümraniyespor
 10/03/2020 Boluspor vs Adanaspor
 10/03/2020 Altay vs Hatayspor
 10/03/2020 BB Erzurumspor vs Fatih Karagümrük
 10/03/2020 Balıkesirspor vs Bursaspor
 11/03/2020 Ümraniyespor vs Menemenspor
 11/03/2020 Giresunspor vs Keçiörengücü
 11/03/2020 Adana Demirspor vs Akhisarspor
 11/03/2020 İstanbulspor - Altınordu Altınordu ligde deplasmandaki son 12 maçında hiç kazanamadı  İstanbulspor yenilmez
 12/03/2020 Osmanlıspor FK - Eskişehirspor Eskişehirspor ligdeki son 5 maçını kaybetti  Osmanlıspor FK kazanır
 14/03/2020 Fatih Karagümrük - Altay Altay ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kazanamadı  Fatih Karagümrük yenilmez
 14/03/2020 Fatih Karagümrük - Altay Fatih Karagümrük ligdeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Fatih Karagümrük yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/03/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Uşak Spor
 08/03/2020 Eyüpspor vs Sivas Belediyespor
 08/03/2020 Kırşehir Belediyespor vs Bodrumspor
 08/03/2020 Van Spor vs Etimesgut Belediyespor
 08/03/2020 Bandırmaspor vs Kardemir Karabükspor
 08/03/2020 Kastamonuspor vs Ankara Demirspor
 08/03/2020 Sakaryaspor vs Niğde Anadolu FK
 08/03/2020 Tuzlaspor vs Kahramanmaraşspor
 14/03/2020 Ankara Demirspor vs Bayburt Özel İdare Spor
 14/03/2020 Ankara Demirspor - Bayburt Özel İdare Spor Ankara Demirspor ligde evindeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Ankara Demirspor yenilmez
 14/03/2020 Etimesgut Belediyespor - Eyüpspor Etimesgut Belediyespor ligdeki son 6 maçını kaybetti  Eyüpspor kazanır
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/03/2020 24Erzincanspor vs Manisaspor
 08/03/2020 Karaköprü Belediyespor vs Sultanbeyli Bld.
 08/03/2020 Çankaya FK vs Kızılcabölükspor
 08/03/2020 Düzcespor vs 68 Aksaray Belediyespor
 08/03/2020 Erzin Spor vs Yomraspor
 08/03/2020 Serik Belediyespor vs 52 Orduspor FK
 08/03/2020 Silivrispor vs Tokatspor
 08/03/2020 1928 Bucaspor vs Artvin Hopaspor
 11/03/2020 Kızılcabölükspor vs 52 Orduspor FK
Yukarı