HABER AKIŞI

Beykoz'da Başlayan Hikayenin İlk Filizi: 'Beykoz Sempozyumu'

 Tarih: 09-12-2019 12:29:00  -   Güncelleme: 09-12-2019 12:50:33
Beykoz, kimsenin bilmediği yönleriyle ilk kez 107 akademisyen ve uzman tarafından masaya yatırıldı.

Beykoz, kimsenin bilmediği yönleriyle ilk kez 107 akademisyen ve uzman tarafından masaya yatırıldı.

Beykoz, kimsenin bilmediği yönleriyle ilk kez masaya yatırıldı. Beykoz’un gerek sanayileşme, gerek tarım, gerek sanat ve gerekse hayatın her alanındaki yeri 107 akademisyen ve uzman tarafından tüm ayrıntısı ile Beykoz Sempozyumu’nda konuşuldu.

 İstanbul’un boğaza nazır ilçelerinden olan, sanayi ve tarımın merkezi konumunda bulunan, cumhuriyet döneminin ilk ve en önemli fabrikalarına ev sahipliği yapan, “denize kova soksanız sudan çok balık çıkar” sözüyle bir zamanlar balıkçılığın merkezi olan, Türk sinema tarihinin en güzide mekanlarına ev sahipliği yapan ve daha onlarca özelliği barındıran Beykoz, ilk kez tüm yönleriyle bir sempozyumda masaya yatırıldı.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın ev sahipliğinde düzenlenen sempozyum 6-8 Aralık’ta Kavacık’taki Limak Eurasia Hotel’de gerçekleştirildi. Prof. Dr. İsmail Coşkun’un Tertip Komitesi Başkanlığı yaptığı sempozyumda açılış oturumu dahil düzenlenen tam 17 oturumda Beykoz üzerine çalışmış, eser vermiş veya bizzat Beykoz’u yaşamış 107 akademisyen ve uzman sunum yaptı.

Tertip Komitesi Başkanı İsmail Coşkun kapanışta yaptığı konuşmada, Belediye Başkanı Murat Aydın’ın mart ayında yapılan seçimlerle ilk kez bu ilçenin başkanlığa geldiğini hatırlatarak, “Yeni seçilen bir başkanın böyle bir sempozyum düzenlemesine gerek yoktu. Ancak kendisi ısrar etti ve sorunları tespit adına bu sempozyumu çok önemsedi. Komitem adına kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Murat Aydın: Sempozyumları geleneksel hale getirmeliyiz

Sempozyumun açılış ve kapanış konuşmasını yapan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ise “Beykoz’u konuştuk ama ben daha çok dinledim. Beykoz’un engin geniş tarihini öğrenmiş ve potansiyelini tespit etmiş olduk. Geleceğe emin adımlarla yürüyebilmek için ve etkili kararlar alabilmek için sonuç doğurabilecek kararlar almak için Beykoz’un dününü çok iyi tanımak gerekiyordu. Bundan dolayı sempozyumu düzenledik” dedi. Katılımcılara çok teşekkür ettiğini belirten Aydın, “Bir sempozyum ancak bu kadar güzel olabilirdi. İstanbul’a dair Beykoz’a dair söz hakkı olan herkes buradaydı. Bu sempozyumu değerlendirerek çalışmalarımıza yön vereceğiz. Bu sempozyumdan çıkarmamız gereken şu ki; sempozyumları geleneksel hale getirmeliyiz. Sempozyumdaki oturumların tamamını sosyal medyadan Beykozlu vatandaşlarımıza ulaştırmaya çalıştık. Ben de katılamadığım oturumları oradan takip edeceğim. Beykoz’u konuştuğumuz bu sempozyumu kitaplaştırarak vatandaşlarımıza ulaştıracağımızı belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Açılış Oturumuna Duayenler Katıldı

Bu arada Prof. Dr. Korkut Tuna’nın moderatörlüğünde düzenlenen sempozyumun açılış oturumunda konuşan endüstri tasarımının duayen ismi Prof. Dr. Önder Küçükerman, önce bir sanayi ve tarım merkezi olarak Beykoz’u ele aldı ve burada kurulan fabrikalar ve bu fabrikalarda yapılan tasarımların hayatımızın her alanına girdiğine dikkat çekti.

Açılış oturumunun diğer konuşmacılarından biri olan mimarlığın ünlü isimlerinden Prof. Dr. Abdullah Uğur Tanyeli de Beykoz adını etimolojik olarak ele aldı ve “Beykoz adının kökeni tepe ya da büyük kayadan gelir. Hünkar Kasrı’nın bulunduğu tepeyi referans almak mümkündür” bilgisini paylaştı. “Beykoz’da üç ekolojik sınıf mevcut. Birincisi 18’inci yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan sahil kesimi, ikincisi işgücünün yoğunlaşmasıyla ortaya çıkan gecekondular, üçüncüsü gecekondu bölgelerinin üstünde oluşmaya başlayan varlıklı siteler” diyen Tanyeli katılımcılara Beykoz’daki mimari eserler hakkında da bilgi verdi.

Açılış oturumunun diğer bir konuşmacısı Prof. Dr. Yücel Bulut da toplumsal bir mekan olarak Beykoz’u ele aldı. Yerleşim mekanı olarak Beykoz’daki nüfusun büyük ölçüde sanayinin gelişimiyle birlikte arttığını belirten Bulut, “Beykoz’un iki farklı algısı var: Bir taraftan stresten kaçtığımız, dinlendiğimiz bir yer. Bir yandan da kaçtığımız stressin içine düştüğümüz keşmekeş alanı. Türkiye’nin bütün problemlerini ve çelişkilerini taşıyan bir yer” dedi.

Açılış oturumun son konuşmacısı olan ve “Edebiyat Arkeoloğu” olarak anılan Prof. Dr. Haluk Oral ise “Garip” akımının önderlerinden Beykoz doğumlu Orhan Veli Kanık, Veli Alisi ve Beykoz hakkında bilgi verdi. Oral, “Orhan Veli aslında Beykoz demektir, deniz geçer sıkça Orhan Veli’de, Beykoz’dur o deniz” diye konuştu.

Beykoz’da 250 Bin Yıl Öncesinden İzler Var

Cumartesi ve Pazar günü süren oturumlarda ise 100’den fazla akademisyen ve uzman Beykoz hakkında birbirinden değerli bilgileri paylaştı. İstanbul İli Yüzey Araştırması’nı (İstYA) anlatan Doç. Dr. Emre Güldoğan, Beykoz’da yapılan çalışmalarda arkeolojik araştırmaların yapılmadığını fark ettiklerini, bu yüzden tarihöncesi dönem Beykoz’unu araştırdıklarını kaydederek, “Alt Paleolitik dönemden Neolitik döneme kadar bulgular elde ettik. Üst paleolitik ülkemizde çok nadir rastlanan bir dönemdir ve biz bu döneme Beykoz’da rastladık. Riva, dünya arkeolojisi için önemli sonuçlar veren bir yer oldu. Yaklaşık 250 bin yıllık aletlerden bahsediyoruz. Farklı boylarda, farklı türlerde 40’tan fazla alete ulaştık. Alet repertuarında ciddi anlamda zenginlik var” diye konuştu.

İlk Çağdan Beri Şairlere Konu Olan İlçe

“Beykoz gerek deniz yolu gerek karayolu anlamında her zaman önemli bir geçiş yoluydu” diyen Prof. Dr. Zekai Mete, “En önemli yerleşim yeri Anadolu Kavağı’nın kuzeyinde bulunan ve Yoros Kalesi olarak bilinen yerdir. Bu önemli kale ve bölge eskiçağın birçok edebi eserine ve kaynağına konu olmuştur. M.Ö üçüncü yüzyılda şair Apollon’un eserinde Yoros Kalesi bölgesinin Karadeniz’e açılacak yelkenlilerin kurban kesip deniz tanrısının azabından kurtulmak için adaklar adadıkları bir yer olduğu anlaşılıyor” diye konuştu.

Beykoz’un 151 Yıllık Belediye Geleneği

Dr. Şefik Memiş de konuşmasında belediyeciliğin tarihçesine yer verdi. Beykoz’un 150 yılı aşkın bir belediyecilik tecrübesine sahip olduğunu belirterek, Dersaadet Belediye Nizamnamesi ile 6 Ekim 1868’de kurulan Beykoz Belediyesi’nin 21 Mayıs 1875’te fiilen hizmete başladığını kaydetti.

Memiş şöyle konuştu: “Beykoz’da belediye dairesi, temizlik ve ıslah işlerinin yürütülmesi ahalinin refah ve rahatının sağlanması gerekçeleri ile kuruldu. İlk Belediye Meclis Üyeleri de Eşref Efendi, Tevfik Efendi, Antimos Efendi, Hacı Hüseyin Efendi, Ahmed Kamil Efendi, Agob Efendi ve Kirkor Efendi’dir. Beykoz, İstanbul’un ilk beş belediyesinden biridir ve Anadolu yakasının ilk belediyesidir.” Memiş, Beykoz’un seçilmiş ilk belediye başkanının İkinci Meşrutiyet’ten sonra 1908’de göreve gelen Paşabahçeli avukat Mehmet Kadri olduğunu sözlerine ekledi. 

Çoruk: “Padişahlar Sık Sık Beykoz’a Gelirdi.”

Prof. Dr. Ali Şakir Çoruk da Beykoz’daki mesire alanlarının tarihçesinden bahsetti. Bu mesire alanlarının oluşumunun tarihsel olarak fetih sonrasında görüldüğünü belirten Çoruk, “Padişahlar sık sık Beykoz’a gelmişler ve çeşitli yapılar inşa ettirmişlerdir. Burada padişahların ve saray mensuplarının tercihlerinin önemli olduğunu söylemek mümkün” dedi. Seyir yerleri sadece halkın değil esnaf grubunun da senede bir defa eğlenmek amacıyla gittikleri yerler olduğunu dile getiren Çoruk, “Terlikçi esnafının kuşak bağlama törenleri gibi bazı törenlerin bu alanlarda yapılması buna bir örnek” dedi.

 İlk Kaynak Suyu Da İhraç Edilen İlk Su Da Beykoz’dan

“İlk keşfedilen kaynak suyu Beykoz’daki Karakulak’tı” diyen Prof. Dr. Davut Hut, Beykoz’daki suların tarihçesini anlattı. Hut şöyle konuştu: “Edebiyatçılar Londra’ya giderken Karakulak suyu götürüyorlardı. İstanbul’dan hacca gidenler yanlarında Karakulak suyu götürürler, bitmezse de dökmeye kıyamayıp yanlarında geri getirirlerdi. İklimin kurak gittiği ve su kıtlığı olduğu dönemlerde de Karakulak suyu İstanbullular için hayat olmuştur. II. Abdülhamid de Çamlıca, Taşdelen ve Karakulak sularını severek içmiştir.

Özel misafirlere ise Sırmakeş suyu ile yapılmış kahve ikram edilirdi. Yurtdışına ihraç edilen ilk suyumuz da Sırmakeş’tir. Karakulak, Çubuklu, Sırmakeş ve Göztepe suları yalnız Beykoz’un değil İstanbul’un da su ihtiyacını karışılıyordu. Su tiryakilerinin vazgeçemediği sulardır ve yurtdışına hediye olarak götürülürlerdi. Temiz su ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynamışlardır.”

 Öztürk: “Dünyanın En Güzel İkinci Koyu Nice Değil Riva”

Beykoz’u “İçinden okyanus geçen ilçe” olarak tanımlayan Prof. Dr. Bayram Öztürk, “Beykoz 52 dalyanın olduğu bir yerdi. Şu anda kurulan bir dalyan bulunmaktadır” dedi. Dünyanın en güzel ikinci koyu olarak Côte d’Azur’un ve Fransa’nın Nice şehrinin gösterildiğini belirten Bayram şöyle konuştu: “Bence Riva en güzel ikinci koydur. Côte d’Azur’la yarışabilecek düzeydedir. Bence Riva sahili Nice sahilinden daha güzeldir. Ancak denizi kullananların denizin korunmasına katkıda bulunmalı ve çöplerini, atıklarını burada bırakmamalıdır. Bunun yanında iyi bir peyzaj planlaması yapılmalıdır. Eski adıyla Balıkçılık Okulu’na ait olan bu koy, görece olarak Karadeniz kıyılarında en iyi korumuş kıyıdır.

İstanbul’da ve özellikle Beykoz’daki balıkçılığa da değinen Öztürk, eskiden Beykoz’dan kovayı denize attığınızda, sudan çok balık dolardı dendiğini naklederek “Boğazın ve belki de dünyanın en güzel balığı lüferdir. Defne yaprağından başlar, kofanaya kadar gider. Ancak diğer balıkların nesli tükendiği gibi şimdilerde lüfer de bulmak zorlaşıyor. Bu balıkları yaşatmamız lazım. Çünkü Osmanlı’nın son dönem aydınlarından Asaf Muammer Bey’in dediği gibi: İstanbul’un Lale Devri varsa bir de lüfer devri var” diye konuştu.

Güven: “Beykoz, Sinema ve Televizyonla En Barışık İlçe.”

“Beykoz sinema ve televizyon endüstrisi ile en barışık yerlerden biridir” diyen Gazeteci yazar ve sinema eleştirmeni Ali Murat Güven de konuşmasında Beykoz ve sinema ile ilgili çarpıcı örneklere yer verdi. “Küçüksu Kasrı yerli ve yabancı sinemacıların en gözde çekim alanı haline gelmiştir” diyen Güven, şu bilgileri verdi: “Küçüksu Kasrı, Beykoz’da İstanbul tarihinin önemli tanıklarından biri olarak Cumhuriyet tarihi boyunca çeşitli film ve dizilere ev sahipliği yapmıştır. Son 20 yıl içerisinde de bazı yabancı yapımcılar tarafından set olarak kullanılmıştır. İki Köşk (Yalı) birçok Yeşilçam filmi için iç ve dış mekan olmuştur. Emel Sayın ile Ediz Hun’un başrollerini paylaştığı Gülizar ve yine Ediz Hun ile Türkan Şoray’ın başrollerini paylaştığı Güllü Geliyor Güllü filmleri İki Köşk’te çekilmiştir.

2019 yılı itibariyle ‘Türk televizyon endüstrisinin en fazla üretim yaptığı ilçe’ unvanına sahip bulunan Beykoz, aynı zamanda Türkiye’nin küresel ölçekteki tanıtım ve prestijinde olumlu roller oynayan yüksek profilli sinema filmlerinde de sık sık plato olarak kullanılmaktadır.”

Üç Serginin Açılışı Yapıldı

Bu arada sempozyum kapsamında Prof. Dr. Rahmi Deniz Özbay’ın küratörlüğünde Engin Çağman’ın katkılarıyla “Osmanlı Arşiv Belgelerinde Beykoz”, Şefik Memiş’in katkılarıyla “Kartpostallarda Beykoz” ve Gökhan Aydın’ın katkılarıyla “Beykoz Karakulak Fiskal Pulları” isimli sergilerinin de açılışı gerçekleştirildi.

Beykoz Sempozyumu’nda konuşulanlar kitaplaştırılıp yayımlanacak.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
  BEYKOZ HABERLERİ HABERLERİ
Beykoz Belediyesi'nde neler oluyor? Resmen tarih oldu! Beykoz Belediyesi'nde neler oluyor? Resmen tarih oldu! Belediye Başkanı Murat Aydın’ın gelmesiyle birlikte, Beykoz’da artık bazı konula..
Beykoz'da emlak sektörü kan ağlıyor! Beykoz'da emlak sektörü kan ağlıyor! Türkiye geneli tapu dairelerinde 2019 yılında en az konut satışı Beykoz'da gerçe..
Beykoz'a bu sene şampiyonluk yakışır! Beykoz'a bu sene şampiyonluk yakışır! İlçemizi Süper Amatör Lig 8.grupta temsil eden Beykoz 1908 son 5 haftasına giril..
Beykoz'da Tır dereye yuvarlandı! Beykoz'da Tır dereye yuvarlandı! Yavuz Sultan Selim köprüsü ayağında ve çevre yollarında kazalar maalesef bitmek ..
  GÜNCEL HABERLERİ
İSKİ, Çavuşbaşı ve Beykoz'da kapsamlı çalışma başlattı! İSKİ, Çavuşbaşı ve Beykoz'da kapsamlı çalışma başlattı! Çavuşbaşı’nda bulunan dere havzalarında İSKİ, ıslah çalışmalarını başlattı...
Elmalı Barajı'nda ne kadar su var? Doluluk oranı ne? Elmalı Barajı'nda ne kadar su var? Doluluk oranı ne? Beykoz Aktüel Haber Gazetesi, Elmalı Barajı’nın tadilatından bu sürece kadar her..
550 bin lira değerinde çalmışlardı! Yakalandılar 550 bin lira değerinde çalmışlardı! Yakalandılar Beykoz'da bir iş yerinden ve evden 550 bin TL değerinde ziynet eşyası çalan 4 şa..
Dikkat! Beykoz'a asit yağmuru yağacak Dikkat! Beykoz'a asit yağmuru yağacak Beykoz'a asit yağmuru yağması bekleniliyor.
  SİYASET HABERLERİ
CHP Beykoz'dan Kaftancıoğlu'na tam destek! CHP Beykoz'dan Kaftancıoğlu'na tam destek! Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğl..
Hanefi Dilmaç: Bundan önce ki Belediye Başkan Yardımcıları… Hanefi Dilmaç: Bundan önce ki Belediye Başkan Yardımcıları… 10 Ocak Gazeteciler günü dolayısıyla Beykoz yerel basını ile buluşan AK Parti Be..
Sandıklar açıldı: CHP Beykoz İlçe Başkanı belli oldu! Sandıklar açıldı: CHP Beykoz İlçe Başkanı belli oldu! Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz 37. Olağan Kongresi sonuçlandı. CHP Beykoz’un yen..
CHP Beykoz İlçe Başkanı belli oluyor! CHP Beykoz İlçe Başkanı belli oluyor! CHP Beykoz 37. Olağan Kongresi oylamaya geçildi. CHP Beykoz, ilçe başkanını bekl..
  SPOR HABERLERİ
Ortaçeşme, lideri evinde üzdü! Ortaçeşme, lideri evinde üzdü! İstanbul Süper Amatör Lig 5.grup 17.hafta mücadelesinde Ortaçeşmespor Ortaçeşme ..
Kanlıcaspor Süper Amatör Lige çıktı! Kanlıcaspor Süper Amatör Lige çıktı! İstanbul 1.Amatör Ligden Süper Amatör Lige yükselme Play Off mücadelesinde iki B..
Çubuklu U-15 doludizgin! Çubuklu U-15 doludizgin! İstanbul U-15/A ligi 15.grup 7.hafta mücadelesinde Çubukluspor Kanlıca Stadında ..
Mesudiyespor son dakika güldü! Mesudiyespor son dakika güldü! İstanbul Süper Amatör Lig 6.grup 17.hafta mücadelesinde İstanbul Mesudiyespor Pa..
  TOPLUM HABERLERİ
11 MİLYON AĞAÇ 11 MİLYON AĞAÇ Ağaç Dikme Seferberliği başlatıldı.
Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Kanlıca Yoğurt Festivalinde Lezzet Şöleni Beykoz’un meşhur lezzetlerinden Tarihi Kanlıca Yoğurdu, "4. Beykoz Kanlıca Yoğur..
Ahmet Erkurtoğlu ile Samimi Söyleşi Ahmet Erkurtoğlu ile Samimi Söyleşi Samimiyeti ve güleryüzlülüğü ile birçok Beykozlunun gönlüne girmeyi başarmış ve ..
Hacı Hayriye Annemiz Dualarla Anılıyor Hacı Hayriye Annemiz Dualarla Anılıyor Kastamonu’da doğup büyümüş merhume Hacı Hayriye Anne çok küçük yaşlarda aldığı e..
  ULUSAL HABERLERİ
Erdoğan ve Merkel Beykoz'da görüşecek! Erdoğan ve Merkel Beykoz'da görüşecek! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel 24 Ocak Cu..
İstanbul'da otobüsler ne zaman ücretsiz? İstanbul'da otobüsler ne zaman ücretsiz? İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 12 Aralık’taki toplantısında 2020 yılında ..
Erdoğan ve Çelikbilek Birlikte Ödül Verdi! Erdoğan ve Çelikbilek Birlikte Ödül Verdi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen, Başkanlığı..
İlim Yayma Ödülleri İçin Geri Sayım Başladı! İlim Yayma Ödülleri İçin Geri Sayım Başladı! 22 Aralık'ta sahiplerini bulacak İlim Yayma Ödülleri için geri sayım başlarken, ..

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyor musunuz?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Sivasspor 18 12 2 4 37 17 40 +20
2 İstanbul Başakşehir 18 10 2 6 36 18 36 +18
3 Trabzonspor 18 10 3 5 41 19 35 +22
4 Fenerbahçe 18 10 4 4 36 21 34 +15
5 Alanyaspor 18 9 4 5 36 17 32 +19
6 Galatasaray 18 8 4 6 25 16 30 +9
7 Beşiktaş 18 9 6 3 28 24 30 +4
8 Göztepe 18 7 6 5 22 20 26 +2
9 Yeni Malatyaspor 18 6 6 6 33 26 24 +7
10 Gaziantep FK 18 6 6 6 26 30 24 -4
11 Çaykur Rizespor 18 7 9 2 19 27 23 -8
12 Denizlispor 18 6 8 4 20 25 22 -5
13 Gençlerbirliği 18 4 8 6 28 34 18 -6
14 Konyaspor 18 4 8 6 16 24 18 -8
15 Kasımpaşa 18 4 11 3 26 40 15 -14
16 Antalyaspor 18 3 10 5 15 36 14 -21
17 MKE Ankaragücü 18 2 10 6 15 35 12 -20
18 Kayserispor 18 2 12 4 17 47 10 -30
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 18 11 3 4 26 15 37 +11
2 BB Erzurumspor 18 9 5 4 21 15 31 +6
3 Bursaspor 18 10 5 3 27 23 30 +4
4 Keçiörengücü 18 7 4 7 15 11 28 +4
5 Akhisarspor 18 7 4 7 21 17 28 +4
6 Menemenspor 18 8 6 4 21 21 28 0
7 Ümraniyespor 18 8 6 4 29 26 28 +3
8 Adana Demirspor 18 7 5 6 29 18 27 +11
9 Altay 18 6 6 6 22 20 24 +2
10 Balıkesirspor 18 6 6 6 18 19 24 -1
11 Giresunspor 18 6 6 6 20 23 24 -3
12 Fatih Karagümrük 18 6 7 5 21 23 23 -2
13 İstanbulspor 18 4 6 8 27 27 20 0
14 Altınordu 18 4 7 7 17 22 19 -5
15 Osmanlıspor FK 18 5 9 4 20 26 16 -6
16 Adanaspor 18 2 9 7 18 28 13 -10
17 Boluspor 18 2 9 7 14 25 13 -11
18 Eskişehirspor 18 5 10 3 24 31 9 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 19 14 1 4 44 7 46 +37
2 Manisa FK 19 14 1 4 53 18 46 +35
3 Hekimoğlu Trabzon 19 11 6 2 34 30 35 +4
4 Sancaktepe Bld 19 10 5 4 31 16 34 +15
5 İnegölspor 19 9 6 4 31 19 31 +12
6 Çorum FK 19 10 8 1 26 24 31 +2
7 Afjet Afyonspor 19 8 7 4 27 22 28 +5
8 Tarsus İdman Yurdu 19 9 9 1 28 27 28 +1
9 Sarıyer 19 7 6 6 23 21 27 +2
10 Zonguldak Kömürspor 19 6 6 7 24 24 25 0
11 Pendikspor 19 7 8 4 23 24 25 -1
12 Kırklarelispor 19 5 6 8 16 24 23 -8
13 Hacettepe Spor 19 7 10 2 22 34 23 -12
14 Amed Sportif 19 5 8 6 13 27 21 -14
15 1922 Konyaspor 19 6 11 2 23 31 20 -8
16 Başkent Akademi FK 19 5 11 3 24 28 18 -4
17 Gümüşhanespor 19 5 11 3 21 30 18 -9
18 Şanlıurfaspor 19 0 18 1 5 62 14 -57
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 19 11 3 5 35 20 38 +15
2 Artvin Hopaspor 19 10 2 7 31 12 37 +19
3 68 Aksaray Belediyespor 19 10 3 6 31 15 36 +16
4 24Erzincanspor 19 10 3 6 26 14 36 +12
5 Çatalcaspor 19 7 2 10 29 17 31 +12
6 Karaköprü Belediyespor 19 7 4 8 17 13 29 +4
7 Buca FK 19 8 6 5 24 25 29 -1
8 Düzcespor 19 7 6 6 15 15 27 0
9 Silivrispor 19 6 6 7 25 23 25 +2
10 Sultanbeyli Bld. 19 6 6 7 20 18 25 +2
11 Erzin Spor Kulübü 19 5 6 8 22 21 23 +1
12 Çankaya FK 19 6 8 5 20 24 23 -4
13 Şile Yıldızspor 19 5 7 7 14 15 22 -1
14 Yeni Orduspor 19 3 3 13 11 12 22 -1
15 Kızılcabölükspor 19 4 7 8 24 27 20 -3
16 Yomraspor 19 4 7 8 19 22 20 -3
17 Tokatspor 19 1 15 3 12 39 6 -27
18 Manisaspor 19 0 16 3 13 56 3 -43
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/01/2020 Gençlerbirliği vs Gaziantep FK
 25/01/2020 Kayserispor (H:1) vs MKE Ankaragücü
 25/01/2020 Kasımpaşa vs Alanyaspor
 25/01/2020 Fenerbahçe vs İstanbul Başakşehir
 26/01/2020 Denizlispor vs Antalyaspor
 26/01/2020 Göztepe vs Beşiktaş
 26/01/2020 Konyaspor vs Galatasaray
 27/01/2020 Sivasspor vs Çaykur Rizespor
 27/01/2020 Yeni Malatyaspor vs Trabzonspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/01/2020 Akhisarspor vs Bursaspor
 25/01/2020 Giresunspor vs Ümraniyespor
 25/01/2020 Osmanlıspor FK vs Keçiörengücü
 25/01/2020 Altay vs İstanbulspor
 26/01/2020 BB Erzurumspor vs Balıkesirspor
 26/01/2020 Hatayspor vs Menemenspor
 26/01/2020 Eskişehirspor vs Adanaspor
 26/01/2020 Adana Demirspor vs Boluspor
 27/01/2020 Fatih Karagümrük vs Altınordu
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/01/2020 Kahramanmaraşspor vs Sivas Belediyespor
 26/01/2020 Bandırmaspor vs Kastamonuspor
 26/01/2020 Bodrumspor vs Etimesgut Belediyespor
 26/01/2020 Ergene Velimeşe vs Ankara Demirspor
 26/01/2020 Kardemir Karabükspor vs Van Spor
 26/01/2020 Kırşehir Belediyespor vs Bayburt Özel İdare Spor
 26/01/2020 Niğde Anadolu FK vs Eyüpspor
 26/01/2020 Tuzlaspor vs Elazığspor
 26/01/2020 Uşak Spor vs Sakaryaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/01/2020 Yomraspor vs Sultanbeyli Bld.
 25/01/2020 Manisaspor vs Serik Belediyespor
 25/01/2020 Şile Yıldızspor vs Buca FK
 26/01/2020 Artvin Hopaspor vs Düzcespor
 26/01/2020 24Erzincanspor vs Silivrispor
 26/01/2020 Çatalcaspor vs Yeni Orduspor
 26/01/2020 Erzin Spor vs Çankaya FK
 26/01/2020 Kızılcabölükspor vs Tokatspor
 26/01/2020 68 Aksaray Belediyespor vs Karaköprü Belediyespor
Yukarı